W naturalnych warunkach deszcz i wiatr „myje” rośliny usuwając z nich kurz. W domu sami musimy pozbyć się z liści kurzu, który jest szkodliwy dla zdrowia roślin.
Kurz zatyka aparaty szparkowe w liściach, zakłócając wymianę gazową, co utrudnia oddychanie, spowalnia parowanie i fotosyntezę rośliny.
Szczególnie ważne jest mycie roślin doniczkowych w kuchni. Obok zwykłego kurzu na liściach osadzają się produkty spalania oraz tłuszcze.
Jak często myć rośliny doniczkowe?
W czasie cieplejszych myjemy rośliny raz na dwa tygodnie lub nawet częściej. Zimą rośliny doniczkowe są w stanie uśpienia. Myjemy je więc wtedy gdy jest to konieczne.
Czy można myć rośliny roztworem mydła?
Niektórzy hodowcy roślin zalecają mycie roślin w delikatnym roztworze mydła. Roślinie to nie zaszkodzi. Jednak w przyrodzie taka mydlana kąpiel nie występuje. Używajmy więc detergentów tylko dla silnie zabrudzonych roślin.
Przecieranie na sucho
Przecieranie na sucho stosujemy przed „prysznicem” rośliny. Namoknięty kurz i pył zbiera się w grudki, które ciężko jest zmyć. Wycieramy delikatnie z kurzu liście suchą gąbką. Następnie wstawiamy doniczkę pod zimny prysznic.
Wycieranie na mokro
Również za pomocą wilgotnej gąbki lub ściereczki można zetrzeć zalegający kurz ale trzeba to robić bardzo ostrożnie aby nie zrobić większego bałaganu (patrz przecieranie na sucho) i nie uszkodzić liści. Takie przecieranie jest zalecane gdy roślinę zaatakują pasożyty. Liście i pędy należy ułożyć na dłoni. Sprawdź obie strony liścia w poszukiwaniu pasożytów i zmian chorobowych a następnie przetrzyj delikatnie wilgotną szmatką lub gąbką.
Prysznic dla roślin
To najprostsza metoda aby pozbyć się kurzu i pyłu. Po prostu wstawiamy roślinę do wanny i polewamy ją chłodną wodą z prysznica. Trzeba jednak uważać aby strumień wody nie był zbyt silny, nie połamał rośliny i nie wypłukał ziemi z doniczki.
Jeżeli mamy w kranie twardą wodę po wyschnięciu rośliny na liściach mogą pojawić się plamy z doli mineralnych. Aby temu zapobiec należy wytrzeć liście rośliny suchą ścierką.