Pranie jedwabiu – jak nie zniszczyć materiału?
Jedwab to niezwykle delikatna tkanina, należąca do najbardziej luksusowych. Posiadanie bluzek lub apaszek wykonanych z niego to nie tylko przyjemność, lecz i obowiązek, zwłaszcza gdy zostaną zabrudzone. Bez odpowiedniej pielęgnacji jedwabne elementy mogą nie przetrwać więcej, niż jednego prania.
Podstawowa zasada prania jedwabiu
Zanim przejdzie się do oczyszczania jedwabiu i niwelowania plam trzeba zapoznać się z podstawową zasadą. Jedwabiu nie wolno namaczać przed rozpoczęciem prania. Włożenie materiału do miski z ciepłą wodą i pozostawienie go w niej nie pomoże w usunięciu zabrudzenia.
Temperatura wody prania jedwabiu
Gdy już przejdzie się do prania należy nalać do miski wodę o temperaturze maksymalnie 30 stopni Celsjusza. Cieplejsza, może zaszkodzić jedwabiowi. Ważne jest także, aby używany detergent był delikatny i nie doprowadził do nadwątlenia struktury tkaniny. Jeśli wybranie proszku jest zbyt trudne i nie wiadomo, który będzie najlepszy, wtedy najlepiej sięgnąć po płatki mydlane.
Ciekawym sposobem na zmiękczenie materiału oraz nadanie kolorowi żywszej barwy – zwłaszcza ubraniom noszonym już kilka razy – jest dodanie octu do wody, w której będzie prany jedwab. Wystarczą 4-5 łyżeczek na 4-5 litrów wody. Taki dodatek warto stosować głównie przy kolorowym jedwabiu. W przypadku prania białego lepiej zanurzyć je na chwilę przed praniem w chłodnym mleku – zapobiegnie to żółknięciu materiału.
Zobacz także: Usuwanie plam domowymi sposobami
Zasady prania jedwabiu
Gdy już woda z wybranym detergentem będzie przygotowana, można zanurzyć jedwabne ubranie. Najlepiej robić to powoli i rozpocząć delikatne gniecenie. Należy wykonywać tę czynność dopóki zabrudzenie nie zejdzie. Jeżeli za pierwszym razem to się nie uda, wtedy należy czynność powtórzyć, aż do skutku.
Po wypraniu jedwabnego elementu w wodzie ze środkiem chemicznym konieczne jest przepłukanie go wodą. Przy tym, nie powinna być to woda ani lodowata, ani bardzo gorąca – co często stosuje się przy praniu innych tkanin. Brak prawidłowego wypłukania ubrania sprawi, że może być ono nieprzyjemne w noszeniu, nie pachnieć dobrze lub posiadać mankamenty kolorystyczne. Do ostatniego przepłukiwania można dodać 3 kostki cukru, które mają podobne zadanie do octu – zabezpieczają kolor oraz materiał ubrania. Po wypłukaniu ubranie powinno zostać delikatnie odciśnięte, aby nadmiar wody spłynął do miski bądź do zlewu.
Zamiast wyciskania dobrym sposobem jest również zawinięcie ubrania na chwilę w gruby ręcznik, który „wypije” nadmiar wody.
Suszenie jedwabiu
Po pozbyciu się plam i wypłukaniu dokładnie jedwabnego ubrania następuje kolejny ważny etap, czyli suszenie. Główna zasada mówi, że nie należy suszyć jedwabnych ubrań na grzejnikach – mogłyby zostać uszkodzone – ani na słońcu, ponieważ to może doprowadzić do nadwątlenia koloru. Najbezpieczniejsze jest zawieszenie jedwabnej bluzki lub innego jedwabnego elementu na wieszaku i pozostawienie w ciepłym, lecz osłoniętym od słońca miejscu. Proces suszenia będzie nieco dłuższy, ale ubranie bezpieczniejsze. Jeśli nie wymaga prasowania wystarczy poczekać, jeśli wymaga, zanim wyschnie całkowicie bluzkę lub koszulę trzeba ściągnąć z wieszaka, gdy będzie jeszcze wilgotna. Przewrócić ją na lewą stronę i prasować żelazkiem, które nie jest rozgrzane do czerwoności.
Tak przeprowadzony proces prania oraz suszenia, sprawi że ulubionym jedwabnym ubraniem będzie można cieszyć się dłużej.