Każdy właściciel psa, niezależnie czy małego, czy dużego, ma świadomość, że pupila należy wykąpać. Wbrew obiegowej opinii nie wszystkie psy są wielbicielami wody i dla niektórych kąpiel bywa bardzo trudnym przeżyciem. Aby nie dostarczać pupilowi dodatkowego stresu, warto wiedzieć, jak poprawnie wykonać psią toaletę.
Gdzie kąpać psa
Pierwszym, o co należy zadbać jest bezpieczne miejsce na kąpiel. Musisz stać spokojnie w czasie zabiegów pielęgnacyjnych, pies musi poczuć, że nic mu nie grozi. Niezbędne jest włożenie psa do wanny, brodzika od prysznica, wielkiej miski lub dmuchanego basenu, w zależności od tego, gdzie kąpiel ma się odbyć. W czasie ciepłych miesięcy, gdy warunki na to pozwalają mycie na świeżym powietrzu może okazać się korzystniejsze. Jeśli pies nachlapie, łatwiej będzie poradzić sobie ze sprzątaniem.
Wybrane miejsce kąpieli nie powinno od początku zawierać wody, ma być suche. Zwierzak musi nabrać do niego zaufania, a żeby przyśpieszyć ten proces można podsunąć mu ulubioną zabawkę, nakarmić ulubioną przekąską albo pobawić się z nim. Pozwoli to na uspokojenie pupila i przekonanie go, że nic niebezpiecznego mu nie grozi.
Przyzwyczajenie psa do wody
Gdy psiak przyzwyczai się już do nietypowego miejsca, w którym się znalazł, można przejść do nalewania wody. Nie można wykonać tego szybko. Okręcenie kurków i nagły strumień wody mógłby przerazić zwierzaka.
Najpierw wannę albo miskę należy uzupełnić jedynie o 1 cm wody. Aby uniknąć szumu prysznica, który mógłby denerwować psa, najlepiej wlewać wodę z miski. Wlewanie wody powinno przebiegać powoli, dzięki temu pies będzie mógł przyzwyczaić łapy do nowych wrażeń. Jeżeli zwierzak nie okazuje niepokoju, można dolewać wodę, ale nadal bez pośpiechu. Powinna być jej maksymalnie 8 cm, nie więcej. Psu nie jest potrzeba kąpiel podobna do kąpieli dla ludzi, z pełną wanną i moczeniem się w wodzie dla przyjemności.
Mycie psa pod prysznicem
Z wiadra nie trzeba korzystać przez cały czas. Po oswojeniu psa z wodą – trwa to około pięciu minut – można skorzystać z prysznica. Nie należy kierować go bezpośrednio na psa, lecz z dala od jego grzbietu, żeby strumień wody nie zalewał mu ciała. Dla zwierzęcia mogłoby to być strasznym doświadczeniem, prowadzącym do ucieczki z wanny albo do ataku paniki. Włączony prysznic można krok po kroku, stopniowo, zbliżać do psa. Gdy nie wykazuje nerwowych objawów, proces można przyśpieszyć, dochodząc do 2 cm od ciała pupila.
Przebieg mycia psa
Psią sierść zwilżyć wodą z prysznica, a następnie umyć pupila. Szampon dla psów – lepiej nie korzystać z szamponu dla ludzi, mógłby podrażnić skórę zwierzęcia – nanieść na rękę. Potrzeć jedną dłoń o drugą, uzyskując pianę i nanieść ją na sierść, cały czas pilnując, żeby nie zamoczyć psu głowy. Piana mogłaby przypadkiem znaleźć się w jego oczach albo nosie, mocno podrażniając.
Gdy spieni się już całą sierść, należy przejść do spłukiwania piany niezbyt mocnym strumieniem wody z prysznica. Po pozbyciu się całej piany znów unieść psa, przenosząc go na duży ręcznik rozłożony na podłodze. Zwierzak powinien otrząsnąć się z nadmiaru wody, ale warto – drugim ręcznikiem – wytrzeć go z jak największej ilości wody pozostałej na sierści. Tak wykąpany pies jest czysty, pachnący oraz zadowolony.