Zatkane uszy są powodem dyskomfortu, który nie raz utrudnia codzienne funkcjonowanie. Z tego powodu bardzo ważne jest regularne czyszczenie uszu. Niestety, większość osób wykonuje to w błędny sposób, pogarszając sytuację. W poniższym artykule podpowiadamy jak oczyścić uszy i nie zaszkodzić sobie ani nie uszkodzić słuchu.
Ryzyko nieprawidłowego czyszczenia uszu
Czyszczenie uszu jest niezbędne, lecz wykonywanie go w sposób nieprawidłowy może znacząco zaszkodzić narządowi słuchu. Powoduje stany zapalne, problemy ze słuchem i jego pogorszenie, a nawet ból. Poza regularnym czyszczeniem – najlepiej raz w tygodniu – istotne jest to, jak czyścimy uszy. Nie powinno się to odbywać ruchami gwałtownymi, ponieważ w taki sposób może dojść do uszkodzenia błony bębenkowej.
Zalety woskowiny w uszach
Chociaż czyszczenie uszu jest ważne, nie można pozbawić ich całego, znajdującego się w nich wosku. Nie jest to substancja estetyczna, jednak potrzebna i powstająca nie bez powodu. Wosk nie stanowi zwykłego brudu, jak zabrudzenia pod paznokciami. W uszach spełnia on rolę ochronną, ponieważ zapobiega przedostawaniu się bakterii oraz zewnętrznego brudu. Dzięki temu nie dopuszcza do częstych infekcji ucha, które mogłoby rozwinąć się z przypadkowych elementów.
Tradycyjne czyszczenie uszu
Zazwyczaj czyszczenie uszu odbywa się przy pomocy patyczków kosmetycznych. Niemal każdy może powiedzieć, że ma je w domu i czyści lub czyścił nimi uszy. Jest to sposób zwany tradycyjnym jednak nie oznacza to, że jest najbezpieczniejszy dla uszu. Może to spowodować wpychanie woskowiny głębiej, doprowadzając do mocniejszego zatkania ucha. Natomiast wpychanie patyczka głębiej, wiąże się z ryzykiem uszkodzenia bębenka słuchowego.
Dodatkowo wepchnięty głębiej wosk, tak jak jego nadmiar, może przyczynić się do problemów ze słuchem oraz rozwoju chorób i nawet ropienia ucha.
Poprawne czyszczenie uszu
Skoro patyczki kosmetyczne nie są najlepszym rozwiązaniem pozostaje zadanie sobie pytania: co jest. Najlepiej i najbezpieczniej wyczyścić uszy przy pomocy ciepłej wody oraz chusteczki higienicznej.
Przygotowaną chusteczkę należy zwinąć w rulon w taki sposób, żeby koniuszek chusteczki – róg – mógł z powodzeniem wejść do otworu w uchu. Oznacza to, że rulon nie powinien być nadmiernie gruby. Przygotowany rulon należy zwilżyć ciepłą wodą, po czym taką konstrukcję delikatnie wprowadzić do ucha czyszcząc je z nadmiernej ilości woskowiny. Chociaż takie działanie wydaje się podobne do czyszczenia patyczkami kosmetycznymi, ma jedną, zasadniczą różnicę. Patyczki wpychają wosk do ucha, chusteczka nie robi tego, lecz pozwala na wybranie nadmiaru substancji. Żeby efekt był jeszcze lepszy, przed włożeniem chusteczki do ucha można je przepłukać ciepłą wodą.
Czyszczenie uszu wodą utlenioną
Innym sposobem oczyszczenia uszu z nadmiaru woskowiny jest użycie wody utlenionej. Wystarczy przygotować ręcznik i buteleczkę z wodą. Głowę przechylić i do ucha wkropić jedną kroplę wody utlenionej. Już po chwili da się odczuć buzowanie wewnątrz ucha, które oznacza że wosk jest rozmiękczany. Gdy dźwięk ustanie, głowę należy przechylić nad ręcznik pozwalając wylać się nadmiarowi substancji oraz woskowienie, a jej resztę usunąć miękką chusteczką.