Barierka schodów zewnętrznych czy inne metalowe konstrukcje przy domu są narażone na wiele uszkodzeń mechanicznych i czynniki zewnętrzne. Na szczęście stal w dużej mierze przygotowana jest na potencjalne uszkodzenia. Zdarza się jednak, że barierka zostaje uszkodzona podczas remontu podwórka przez uderzenie ciężkiej maszyny czy narzędzia. Korozja w jednym niezabezpieczonym miejscu również może przyczynić się do osłabienia całej metalowej konstrukcji. W takich sytuacjach nie musisz wcale kupować nowej, a naprawić starą, co z pewnością będzie mniej kosztowne. Jak jednak naprawiać elementy stalowe?
Spawanie – najlepszy sposób łączenia metalu
Znacznie łatwiej naprawić jest konstrukcje z drewna. Materiał ten jest bardziej plastyczny. Możesz połączyć go za pomocą wkrętów, zszywek czy kleju. Metal pod tym względem jest znacznie trudniejszy w obróbce, co jednak nie znaczy, że metalowych elementów nie możesz naprawić, zamiast wymieniać na nowe.
Choć spawanie zazwyczaj kojarzy się z pracą specjalistów i rzadko który majsterkowicz ma spawarkę we własnym domu, to jednak proces ten może z powodzeniem pomóc Ci w naprawie metalowych konstrukcji w tym barierek schodów czy balkonu.
Istnieje wiele metod spawalniczych, jednak do użytku domowego najlepiej wybrać spawarkę inwertorową o mocy ok. 200 V, która pozwala na łączenie elementów metalowych o grubości 8 mm. Podczas spawania najczęściej dochodzi do stopienia elektrody, która tworzy po wystudzeniu mocną i trwałą spoinę pomiędzy dwoma metalowymi elementami. Choć cały proces wymaga pewnej wprawy, aby spoina była gładka i mocna, to jednak nie jest to umiejętność zarezerwowana jedynie dla specjalistów.
Jak przygotować się do spawania?
Spawanie jest procesem, podczas którego wydobywa się bardzo duża ilość ciepła. Wysoka temperatura i łuk elektryczny powoduje topienie elektrody wykazującej podobne właściwości fizykochemiczne do metalu. Z tego powodu, aby dobrze przygotować się do spawania, należy koniecznie zabezpieczyć ciało, aby podczas pracy nie doszło do poważnych uszkodzeń.
Przede wszystkim należy zabezpieczyć dłonie, które będą trzymały narzędzie i znajdowały się najbliżej topiącej się elektrody. Koniecznie wybierz rękawice ochronne odporne na wysoką temperaturę. Ważne, aby były dosyć długie. W ten sposób zabezpieczą także przedramiona przed iskrami.
Drugim niezbędnym elementem ochronnego stroju są maski do spawania. Powinny one chronić całą głowę. Niektóre modele zabezpieczają ją także od góry. Najważniejszym elementem jest szybka, która z jednej strony pozwala na wykonywanie precyzyjnego spawu, a jednocześnie chroni oczy przed mocnym blaskiem podczas spawania.
Spawanie jest jednym z najlepszych sposobów naprawy elementów metalowych. W ten sposób możesz naprawić metalowe konstrukcje barierek schodów, ogrodzenie czy inne konstrukcje metalowe bez konieczności ich wymiany. Ważne jest jednak wyposażenie w odpowiednią spawarkę i koniecznie elementy ochronne stroju, które zabezpieczą przede wszystkim oczy i twarz oraz dłonie osoby spawającej.