Migrenie towarzyszy bardzo silny, pulsujący ból głowy. U niektórych bóle migrenowe powodują także nudności, zaburzenia widzenia, wymioty i nawet nadwrażliwość na światło. Lekarze specjaliści do dziś tak naprawdę nie są pewni, co powoduje występowanie migren. Po wielu latach badań sądzą, że przyczyną przykrego bólu może być nieprawidłowe zwężanie i rozszerzanie się naczyń krwionośnych dostarczających krew do mózgu.
Oprócz tego dowiedziono, że na ataki migreny mogą wpływać; stres, wahania hormonalne podczas cyklu miesiączkowego, stosowanie środków antykoncepcyjnych, głód kofeinowy, zmiany pogody, zbyt jaskrawe światło, złe dodatki pokarmowe czy też zbyt jaskrawe światło. Z badań wynika, że migrena częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.
Leczenie migreny jest trudne, ale opiszemy kilka wskazówek, które pomoże jej unikać.
Staraj się unikać pokarmów, które zawierają tyraminę. Ten aminokwas podejrzany o powodowanie migreny występuje m.in. w mięsach suszonych i marynowanych (kabanosy, salami, frankfurterki), w serach typu cheddar, w orzechach, w czekoladzie i czerwonym winie.
Zwalczyć migrenę możesz przy pomocy dobrych dla nas kwasów tłuszczowych, które zawiera olej lniany. Stosuj go do sałatek, sosów i napojów mlecznych wszędzie gdzie będzie pasował. Udowodniono dobry wpływ oleju lnianego na walkę z migreną, ponieważ kwasy tłuszczowe w nim zawarte powodują, że nasz organizm produkuje mniej prostaglandyn odpowiedzialnych za stany zapalne i zwężenia naczyń krwionośnych.
W zwalczaniu migreny wspomagaj się suplementami. Witamina B (ryboflawina) stosowana codziennie pomaga w uniknięciu przykrego bólu związanego z atakami migreny.
Co zrobić, gdy poczujesz, że zbliża atak migreny? W takim przypadku zjedz świeżo zmielony, starty korzeń imbiru około 1-2 gramy. Kłącze imbiru zapobiega migrenom i łagodzi jej atakom, dodatkowo blokuje produkcję prostaglandyn odpowiedzialnych za bolesne migreny.