Ciepła pora to czas anginy u dzieci. Wbrew powszechnej opinii nie jest to choroba sezonu jesienno-zimowego, lecz letniego. Jeżeli masz małe dziecko uważaj, ponieważ istnieje duża szansa, że nabawi się niemiłej choroby i potrzebne będzie skuteczne leczenie.
Powiększone migdałki pierwszą oznaką anginy
Ból gardła oraz złe samopoczucie to pierwsze oznaki anginy. Jeżeli dziecko skarży się na nie dzień lub dwa, wówczas warto samodzielnie sprawdzić, jak wygląda jego gardło. Gdy po oględzinach – dziecko powinno otworzyć szeroko usta i powiedzieć „aaa” – okaże się że migdałki są bardzo duże, zaczerwienione, a nawet pokryte lekkim nalotem, to znak że ma się do czynienia z anginą. Konieczne jest udanie się do lekarza w celu potwierdzenia diagnozy. Angina, mimo że zazwyczaj nie wymaga antybiotyków, nie jest w przypadku dzieci chorobą, którą można zignorować i leczyć całkowicie bez konsultacji medycznej.
Niezbędny odpoczynek
Obrzęk gardła, jak również złe samopoczucie i zmęczenie to główne objawy anginy. W związku z tym konieczne jest zapewnienie maluchowi dużej dawki odpoczynku. Dziecko powinno leżeć w łóżku, przynajmniej przez pierwsze dwa dni i nie wychodzić z domu. Najlepiej żeby regenerowało siły poprzez wygrzewanie siebie oraz gardła pod kołdrą bądź w ciepłym stroju. Aby ogrzać gardło dobrze jest zawiązać dziecku na szyi chustę, pod warunkiem, że dziecko jest w wieku, w którym zrozumie, że to ma mu pomóc i nie będzie jej ściągać.
Niezbędne napoje podczas anginy
W czasie anginy konieczne jest również podawanie dziecku dużej ilości płynów. Najlepiej sprawdzi się ciepła nie gorąca, herbata z miodem oraz cytryną. Złagodzi ona ból gardła, oczyści gardło i nawilży podrażnioną błonę śluzową. Nie wolno jednak przesadzać z ilością miodu w napoju, ponieważ w nadmiarze może lekko podrażnić. W ilości nie przekraczającej 1 łyżeczki będzie miał działanie antybakteryjne.
Lekkie posiłki
W czasie choroby chęć jedzenia nie jest wielka, a do tego obolałe, opuchnięte gardło nie sprzyja przełykaniu. Zamiast stałych posiłków, wymagających gryzienia i przełykania większych kęsów, lepiej skupić się na podawaniu dziecku zup-kremów, zup zmiksowanych w blenderze, jogurtów w temperaturze pokojowej, kaszki ryżowej. Mile widziane jest wszystko to, co łatwo przełknąć, jest płynne, a jednocześnie sycące.
Zestaw witamin na anginę
Choć antybiotyki nie są podawane w czasie anginy, niezbędne jest wspieranie odporności dziecka witaminami. Owoce i warzywa, pokrojone w cienkie plasterki lub zmiksowane na papkę to jeden ze sposobów ich dostarczania, lecz nie jedyny. Dobre sprawdzą się syropy z witaminami dla dzieci, żelki, tabletki rozpuszczalne, gumy do żucia. Niezbędne są przede wszystkim: witamina C, witamina A oraz beta-karoten, które pozwalają na łatwiejsze zwalczenie choroby.
Olejki eteryczne
Dobrze sprawdzą się również olejki eteryczne, którymi można nacierać pierś dziecka, żeby ułatwić mu oddychanie, przynieść komfort, zrelaksować oraz doprowadzić do szybszego zwalczania bakterii. Do najskuteczniejszych olejków zapachowych należą: cytrusowy, lawendowy, rumiankowy, drzewo sandałowe oraz olejek z drzewa herbacianego. Dziecko będzie czuło się po nich lepiej i spokojniej.
Olejek eteryczny, olejki zapachowe, angina, angina u dzieci, leczenie anginy u dzieci, bakterie, wirusy, leczenie anginy u dzieci, sposób na anginę u dzieci, metody leczenia anginy, witaminy, składniki mineralne, obrzęk gardła, lekarz, zasady leczenia anginy u dzieci, choroba, posiłek dla dziecka, choroba u dziecka