Jak sprawdzić świeżość ryby?
Świeża ryba charakteryzuje się:
- lśniącą, śliską i elastyczną skórą
- przejrzystymi wypukłymi oczami (nie mogą być zamglone)
- różowymi skrzelami
- łuski muszą przylegać do ciała
- zapach nie może być zbyt intensywny
Ryby dziko żyjące, a hodowlane
Warto jest znać różnice między rybami dziko żyjącymi, a hodowlanymi. Pierwsze żyją w naturalnym środowisku i ich pożywienie nie jest sztucznie modyfikowane w przeciwieństwie do ryb hodowlanych. Niestety ryby te żyją w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku przez co chłoną wiele toksycznych związków (np.łosoś, tuńczyk).
Z kolei w hodowlach wykorzystywane są gatunki ryb o niskich wymaganiach, których mięso jest mało wartościowe. Ryby te są łatwe w utrzymaniu, potrafią żyć w trudnych warunkach i dużym zagęszczeniu, nawet w brudnych zbiornikach wodnych. Przykładem takich ryb są pangi i tilapie hodowane w Chinach i Wietnamie. By nie chorowały dostają duże ilości antybiotyków. Karmione są sztucznymi paszami i hormonami, które powodują szybki wzrost. Ryby te powinno się omijać z daleka.
Również niezbyt zdrowa tak zwana ryba maślana. Jest to nazwa kilku gatunków ryb charakteryzujących się dużą ilością oleju w mięsie. Zawarte w tych rybach mocno niestrawne woski mogą być przyczyną biegunek a nawet wymiotów i zmian skórnych. U niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne. Ryba ta nie powinna być spożywana przez osoby z wrażliwymi jelitami i kobiety w ciąży.
Kupując ryby warto zrezygnować z hipermarketów i odwiedzić mały sklep rybny. Dobrze wypytać się sklepikarza o świeżą dostawę i tego dnia kupować ryby.
Jakie gatunki ryb powinni jeść chorzy?
- Przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego, trzustki i wątroby należy wybierać łatwostrawne mięsa chudych ryb: dorsza, sandacza, lina, dorady i szczupaka.
- W chorobach sercowo-naczyniowych wskazane jest jedzenie tłustych ryb morskich, np. łososia, halibuta, makreli czy śledzia. Ryby te zawierają korzystne kwasy omega-3. Jednocześnie osoby z nadciśnieniem powinny unikać ryb solonych i wędzonych.
- W przypadku niedoczynności tarczycy zaleca się zwiększenie jodu w diecie. Możemy go dostarczyć spożywając ryby morskie: flądrę, dorsza, halibuta. Zwiększona ilość jodu zalecana jest również dla kobiet w ciąży.
- Przy nadczynności tarczycy należy ograniczać ilość jodu w diecie. Wówczas dobre będą ryby słodkowodne, np. sandacz i pstrąg.
- Osoby z chorobami oczu i skóry powinny sięgnąć po ryby zawierające dużo witaminy A, czyli pstrąga, makrelę i łososia.
- Cierpiący na osteoporozę powinni sięgnąć po szprotki, sardynki i śledzie.