Gotowanie bez tłuszczu
Zdrowe gotowanie jest coraz bardziej rozpowszechnione. Zachęca nie tylko do gotowania z produktów zdrowych, niskokalorycznych, ale również do gotowania bez tłuszczu. Wielu osobom wydaje się to niemożliwe, jednak jeśli przeczytasz nasz artykuł dowiesz się, że bez tłuszczu lub z jego małą ilością, gotować może każdy.
Korzyści gotowania bez tłuszczu
Zanim przejdzie się do gotowania bez tłuszczu warto poznać zalety takiego przygotowywania posiłków. Nie jest to tylko podążanie za modą, lecz przede wszystkim na zdrowie. Nadmiar tłuszczu w posiłkach, dużo smażonych potraw przyczynia się do powstawania otyłości oraz licznych chorób związanych z układem krwionośnym i ruchowym.
Zachowanie zdrowia i ochrona żył przed zatłuszczeniem to pierwsza z zalet gotowania bez tłuszczu. Drugą jest znaczne zmniejszenie kaloryczności potraw, dzięki czemu ma się kontrolę nad wagą. Trzecia zaleta to usunięcie z jadłospisu nadmiaru szkodliwych substancji, które wytwarzają się podczas smażenia produktów spożywczych w wysokiej temperaturze, np. związków rakotwórczych.
Przeczytaj także: Czy wszystko co smażone jest nie zdrowe?
Zamienniki tłuszczu
Całkowite wyeliminowanie tłuszczu z diety byłoby niebezpieczne dla zdrowia. Chcąc dodawać jakieś do potraw, najlepiej używać najzdrowszych olejów polecanych przez dietetyków. Należą do nich:
- olej kokosowy – uznawany za najzdrowszy na świecie,
- olej z awokado,
- oliwa z oliwek,
- olej z pestek winogron,
- olej słonecznikowy.
Gotowanie na parze
Jednym z najlepszych sposobów na przygotowanie dań bez tłuszczów jest gotowanie na parze. Jest łatwe, zdrowe i może być stosowane praktycznie do każdego produktu, nawet do delikatnych ryb.
Jeśli przejście na zdrowe żywienie ma być długotrwałym sposobem na życie – a powinno – dobrze jest zaopatrzyć się w maszynę do gotowania na parze. Jest ona kilkupoziomowa i pozwala na jednoczesne przygotowanie warzyw oraz mięsa. Maszyna tego rodzaju to tylko jedna z możliwości, gdyż nawet bez niej gotowanie na parze jest możliwe – wystarczy wlać do garnka trochę wody, ustawić na nim sitko, na sitku ułożyć wybrane produkty i przykryć, gotując do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu. Zarówno warzywa, jak i mięsa przygotowane w taki sposób są miękkie, smaczne, nie tracą smaku, a są bardzo niskokaloryczne.
Zobacz także: Jak zachować wartości odżywcze warzyw i owoców
Grillowanie potraw
Tak samo dobrze, jak gotowanie na parze, sprawdza się grillowanie potraw – dotyczy to zarówno mięsa, jak i warzyw. Wiele osób kojarzy grillowanie z dużą ilością tłuszczu jednak nie jest to konieczne. Wystarczy przygotować mięso, umyć, przyprawić i wyłożyć na patelnię grillową lub włożyć do piekarnika z opcją grillowania. Obie opcje nie wymagają używania tłuszczu żadnego rodzaju, przy czym nie wpływa to negatywnie na smak jedzenia. To samo dotyczy warzyw, które stają się przyjemnie zarumienione. Szczególnie dobrze nadają się do grillowania wszystkie rodzaje papryki, cukinia, brokuły oraz cebula.
Doprawianie sałatek
Wiele osób nie wyobraża sobie surówki bez dodatku dressingu, którego podstawą jest olej. Dressing dodaje smaku, jednak używanie do niego oleju, który przeznaczony jest do smażenia może skończyć się uszczerbkiem na zdrowiu. Aby zmniejszyć ryzyko, jeśli nie dressing jest konieczny, używać konkretnych rodzajów tłuszczu. Najlepiej sprawdzi się olej słonecznikowy, z pestek winogron oraz oliwa z oliwek. Do każdego z olejów, zanim połączy się go z warzywami warto dodać odrobinę ulubionych ziół.
Zobacz także: Jak zrobić marokańską pastę marchewkową