Na ogół kupując koszulę patrzy się na rozmiar kołnierzyka. Oczywiście jest to bardzo istotny wymiar, ale nie możemy się opierać jedynie na nim. Ważne są inne elementy koszuli: jej długość, długość rękawów itp.
Jak dobrać odpowiedni rozmiar kołnierzyka koszuli?
W koszulach wizytowych rozmiar kołnierzyka ma istotne znaczenie. Jest to obwód szyi mierzony w centymetrach powiększony o szerokość jednego lub dwóch palców.
W dobrze leżąca koszula powinna być tak dopasowana do szyi, aby mocno nie naciskać na nią. Powinieneś bez problemu wsunąć palec pomiędzy materiał, a skórę szyi.
Zbyt luźna koszula w kołnierzyku to taka, w której wkładając palec za kołnierzyk dotykasz materiału, ale nie dotykasz skóry szyi.
Jak dobrze dopasować koszulę do ramion?
Szew łączący plecy i rękaw koszuli powinien znajdować się na krawędzi łopatki.
W zbyt ciasnej koszuli szew ten jest przesunięty ku górze, na koszuli pojawiają się zmarszczki, przez co będziesz wyglądał jakbyś pożyczył koszulę od młodszego brata.
W zbyt dużej koszuli szew łączący plecy i rękaw koszuli „zjeżdża” na wysokość bicepsa. Pod pachą powstaje fałda materiału.
Jak dobrać koszulę męską do tułowia, żeby dobrze się układała na ciele?
W dobrze dopasowanej koszuli wszystkie guziki zapniesz bez żadnych problemów. Koszula powinna przylegać do ciała na wysokości mostka. Jeśli włożysz ją do spodni koszula będzie przylegać do ciała.
W zbyt ciasnej koszuli, kiedy zapniesz wszystkie guziki koszula, rozciąga się i pojawiają się na niej zmarszczki. Zbyt ciasna koszula w tułowiu może spowodować przeciągnięcie szwów rękawów i pleców (patrz poprzedni rysunek).
W zbyt luźnej koszuli nadmiar materiału wisi w okolicach brzucha i po bokach i tworzy coś na kształt balonu. Efekt będzie większy jeśli włożysz koszulę do spodni.
Jakiej szerokości rękawy powinna mieć męska koszula?
Koszula powinna również pasować w rękawach. Dobrze dopasowany rękaw przypomina stożek – na górze jest szerszy, zwęża się przy mankiecie.
Przy za ciasnym rękawie może się wydawać, że koszula leży dobrze. Jednak kiedy zegniesz rękę w łokciu materiał, który powinien znajdować się na łokciu wędruje ku górze. Na rękawie pojawiają się zmarszczki.
Przy za luźnym rękawie już na pierwszy rzut oka widać, że materiału jest za dużo. Wokół mankietu tworzy się balon z materiału.
Jak dopasować mankiety?
W dobrze dopasowanych makietach materiał przylega do ciała, ale niezbyt ściśle. Prostym testem jest test zegarka. Jeżeli masz na ręku zegarek i możesz przesunąć mankiet, żeby sprawdzić która godzina znaczy, że makiet ma odpowiedni rozmiar.
Jakiej długości rękawy powinna mieć męska koszula?
Idealna długość rękawa to taka, w której materiał kończy się na nadgarstku. Jeśli założysz garnitur koszula powinna wystawać centymetr, półtora poza rękaw garnituru.
Przy za krótkim rękawie mankiet nie wystaje spod garnituru i kończy się przed nadgarstkiem.
Przy za długim rękawie również pomoże test zegarka. Jeśli nosisz zegarek i jest on otoczony w każdym ułożeniu rąk przez materiał rękawa (nie mankietu) – masz za długie rękawy.
Jakiej długości powinna być męska koszula?
Również istotną wymiarem jest długość koszuli. Jeśli włożysz ją w spodnie i skraj koszuli chowa się za paskiem. Również kiedy podniesiesz ręce skraj koszuli nie powinien wyskoczyć zza paska, gdy tak się zdarzy – koszula jest za krótka.
Przy za długiej koszuli materiał włożony w spodnie zawija się i krępuje swobodę ruchów.