Jak się bada kota?
Badanie przeprowadza się według określonego schematu. Przede wszystkim ocenia się ogólny wygląd sierści: czy jest gładka, błyszcząca lub matowa. U ras krótkowłosych zmierzwione włosy są sygnałem zaburzeń zdrowotnych. Następnie ogląda się oczy. Oko nie powinno być mętne, matowe ani przesadnie żółte. Nie powinien też występować wyciek z oczu. Następnie sprawdza się czy oddech kota nie ma nieprzyjemnego zapachu oraz czy błona śluzowa jamy ustnej nie jest żółto zabarwiona, dalej sprawdza się uszy, aby wykryć ewentualny stan zapalny. Uszy powinny być idealnie czyste, bez nadmiernej ilości woskowiny, która może świadczyć o inwazji świerzbowców. Kolejno ogląda się pazury – czy nie są uszkodzone. Ważnych wskazówek dostarcza nam także wygląd odbytu. Jeżeli jest zaczerwieniony – może świadczyć to o obecności pasożytów wewnętrznych. Ważną wskazówką o stanie zdrowia zwierzęcia jest też kolor oraz konsystencja moczu i kału. Należy także w możliwie regularnych odstępach mierzyć liczbę oddechów, tętna i temperaturę zwierzęcia w spoczynku. Nienormalne wartości tych wskaźników mogą świadczyć o zaburzeniach zdrowia. Liczba oddechów u zdrowego kota wynosi około 30/min., tętno – 100-140/min., a temperatura ciała waha się między 38,5 a 39°C.
Jak zapobiegać chorobom?
Jednym ze środków zapobiegających występowaniu schorzeń u zwierząt jest także higiena zwierzęcia i czystość jego otoczenia. Szczególne znaczenie ma tu zwłaszcza dokładne mycie i odkażanie wszelkich przedmiotów, z którymi kot ma częsty kontakt. Do dezynfekcji powinno się używać środków nieszkodliwych dla kota, np. chloraminy. Inne substancje, jak fenol, aceton, lizol, naftalina i kreozot są dla kotów bardzo szkodliwe, mogą spowodować zatrucie, wywołać stan zapalny skóry lub zaburzenia nerwowe. Właściciel powinien więc strzec zwierzę przed kontaktem z tymi substancjami, a także z licznymi innymi produktami, używanymi powszechnie jako środki owadobójcze i chwastobójcze, czy też nawozy stosowane w uprawie roślin.
Cala seria objawów pozwala właścicielowi na szybkie wykrycie choroby nękającej jego kota. Niektóre objawy są bardzo widoczne, inne, ukryte, może zauważyć jedynie ten osoba, która dobrze zna swoje zwierzę i regularnie ocenia stan jego zdrowia.
Przeczytaj na kolejnej stronie jak rozpoznać czy nasz kot jest chory, a także na co koty najczęściej chorują.