Jak dbać i konserwować obuwie, czyli domowe sposoby na zachowanie butów w czystości i dobrej kondycji.
Starajmy się zawsze, aby nasze buty były dobrze wyczyszczone i wypastowane. Jeżeli zadbamy o to od razu po zakupie to będą służyły nam znaczne dłużej, a co za tym idzie zaoszczędzimy pieniądze na zakup nowych.
Od razu po zakupie nowych butów zaimpregnujmy je preparatem odpowiednim do rodzaju materiału, z jakiego są one wykonane.
Noszone buty, także wymagają impregnowania, ale najpierw należy je wyczyścić. Jeżeli zdarzy się, że nagle wypadnie nam jakaś wizyta, a buty nie są w najlepszym stanie, użyjmy gąbki nasączonej pastą do butów, możemy ją nabyć w każdym supermarkecie lub sklepie obuwniczym.
Buty skórzane
W przypadku braku pasty do butów możemy ją zastąpić woskiem do podłóg lub pastą do polerowania mebli. Pamiętajmy jednak, aby tego typu zamienniki, używać wyłącznie do skórzanych butów!
Skórzane buty, możemy z powodzeniem wyczyścić wewnętrzną stroną skórki od banana!
Po wyschnięciu nie trzeba nawet polerować. Natomiast klamerki od butów, wyczyścimy miękką szczoteczką do zębów.
Obcasy
Regularnie sprawdzajmy ich stan, zanim ulegną uszkodzeniu, którego bez pomocy szewca, nie będziemy w stanie naprawić. Jeżeli mamy białe obcasy to bez obaw usuniemy z nich zabrudzenie za pomocą zmywacza do paznokci.
Buty zamszowe
Zamszowe obuwie, także nie stanowi problemu, zabrudzenie usuniemy przy użyciu zwykłej gumki do wycierania ołówka. Natomiast, aby je odświeżyć potrzymajmy zamszowe obuwie nad parą z gotującego się czajnika. Para wodna spowoduje podniesienie się włosków.
Polakierowane buty skórzane
Polakierowanej skórze, szybko przywrócimy blask, nanosząc na buty odrobinę oleju roślinnego, albo oliwki dla niemowląt. Następnie należy wypolerować obuwie papierowym ręcznikiem kuchennym.
Pleśń na obuwiu i suszenie
Pleśń bardzo szybko atakuje obuwie, dlatego nigdy nie wstawiaj butów do szafki wilgotnej lub gdy buty są brudne. Zawsze najpierw je osusz i oczyść.
Obuwie powinno wyschnąć w sposób naturalny. Skóra suszona na kaloryferze, albo przy ogniu, stwardnieje i prawdopodobnie popęka. Dobrym domowym i naturalnym sposobem wysuszenia butów z zamszu, skóry, czy innego tworzywa, jest włożenie do wilgotnych butów, zwykłej szarej gazety i pozostawienie, aż sama wyciągnie wilgoć.
Plamy z soli na butach i zadrapania
Jeżeli chodzi o plamy soli, bardzo częste po zimie z powodzeniem usuniemy je miękką szmatką nasączoną roztworem z łyżki stołowej octu i szklanki wody.
Zadrapania na naszych butach to bardzo częsty widok, ale spokojnie na to także mamy sposób.
Na białych butach przed czyszczeniem, zamalujmy zadrapania korektorem w płynie, natomiast na kolorowych butach zamalujmy rysy kredką do usuwania rys z karoserii, po wyschnięciu koniecznie należy wypastować buty. Zwykłe trampki i obuwie sportowe wyczyścimy szczoteczka do zębów zwilżoną płynem do prania dywanów.
Przeczytaj także jak się pozbyć brzydkiego zapachu z butów lub jak sobie radzić z farbującymi butami.