Akacja. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Jej zebrane w girlandy białe kwiaty mają słodki, migdałowy zapach. Mają właściwości uspokajające i moczopędne. Pomagają obniżyć gorączkę. To ciekawy dodatek do naleśników.
Nagietek. Kwitnie od maja do września. Są bogate w witaminy A, C i z grupy B. Płatki mają lekko pieprzowy posmak. We Francji używa się ich jako przyprawy kuchennej. Płatki można dodawać do jajecznicy, ciastek, zup, sosów, makaronów, można bawić nimi ryż.
Fiołek trójbarwny. Kwitnie od kwietnia do października. Często uprawiany w przydomowych ogródkach. Kwiaty zawierają dużo witamin i ważnych mikroelementów. Doskonale smakują kandyzowane. By je przygotować trzeba rozprowadzić pędzelkiem na kwiatach ubitą na sztywno pianę i posypać cukrem. Następnie trzeba wysuszyć w temperaturze 90 stopni C. Takie kwiaty są świetną dekoracją tortów. Poznaj również inne sposoby dekoracji tortów i ciast.
Cukinia, dynia. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Jej kwiaty zawierają witaminy C, B1, B2, PP, wapń i potas. Przyśpieszają przemianę materii i odkwaszają organizm. Kwiaty doskonale smakują smażone (patrz niżej).
Czarny bez. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Mają słodkawy smak. Zawierają duże ilości flawonoidów, które działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
Ogórecznik lekarski. Kwitnie na niebiesko od czerwca do sierpnia. Roślina pachnie jak ogórek, często jest więc zwana ziołowym ogórkiem. Pobudzają nadnercza do produkcji adrenaliny. Są źródłem potasu i soli mineralnych. Kwiaty dodaje się do sałatek, można jeść również młode jeszcze nie owłosione listki.
Stokrotka. Kwitnie od marca do listopada. Kwiaty mają działanie wzmacniające. Wspomagają przemianę materii, pomagają pozbyć się toksyn z organizmu. Kwiaty można dodawać do sałatek, sosów, zup, masła ziołowego, omletów, sałatki ziemniaczanej.
Kwiaty smażone to pyszne i pachnące danie. Można w ten sposób przygotować kwiaty dyni, cukinii, kiście akacji i baldachimy czarnego bzu.
Jak usmażyć kwiaty?
Kwiaty opłucz, odsącz. Zanurz w cieście naleśnikowym (akacja, czarny bez) lub w jajku i bułce tartej (dynia, cukinia). Wrzuć na rozgrzany olej i smaż z obu stron. Kwiaty dyni i cukinii dopraw solą i pieprzem. Smażone kwiaty akacji i czarnego bzu oprósz cukrem.
Sałatki z kwiatów
Kwiaty świetnie prezentują się w surówkach i sałatkach. Kwiaty stokrotki to ciekawe przybranie tradycyjnej sałatki warzywnej. Bardzo dobrze w sałatkach wyglądają kwiaty (oraz listki) nasturcji – mają smak podobny do rzeżuchy. Kwiaty mieczyka ożywią zieleń sałaty – mają podobną do nich strukturę i posmak. Do sałatek świetnie nadają się kwiaty i młode liście ogórecznika. Akacja jest dobrym dodatkiem do sałatek na słodko.