Kanarki to kolorowe, wesołe ptaki. Ich dźwięczny głos może zastąpić nam radio. Śpiewają na ogół samce, ale tylko wtedy gdy hodujemy je w pojedynkę. W towarzystwie innych ptaków śpiewają znacznie rzadziej. Pojedynczego ptaka jest również łatwiej oswoić. Ptak przyzwyczajony do człowieka siada na dłoni i śpiewa kiedy się do niego nuci lub puszcza nagrania.
Jeżeli nie mamy zbytnio czasu, którego moglibyśmy poświęcić kanarkowi. Lepiej zakupić więcej niż jednego ptaka. Pojedynczy kanarek będzie się nudził. Jeżeli zdecydujemy się na parkę będziemy mogli obserwować ich zaloty i lęgi.
Chociaż kanarek nie jest zbytnio wymagający musimy się poważnie zastanowić czy jest to zwierzę dla nas.
Kanarki to prawdziwi śpiewacy. Musimy się więc zastanowić czy śpiew nie będzie nam przeszkadzał, zwłaszcza w małym mieszkaniu. Ważne jest też żeby kanarek nie przebywał zbyt długo w samotności. Musimy więc zadać sobie pytanie czy mamy kogoś ze znajomych kto zaopiekuje się kanarkiem podczas wyjazdu.
Pielęgnacja kanarka jest łatwa i jego żywienie jest proste, choruje rzadko. Jest więc dobrym współlokatorem jeśli zapewnimy mu minimum, którego potrzebuje. Kanarki nie lubią nagłych ruchów, krzyków. Lubią natomiast rutynę – stałe pory karmienia oraz towarzystwo zarówno człowieka jak i innych ptaków.
Zakup kanarka, jak wybrać kanarka
Do wyboru mamy różne rasy kanarków. Różnią się śpiewem, wielkością, upierzeniem. Musimy więc zdecydować jaki ptak nas najbardziej interesuje. Kanarki można kupić w sklepie zoologicznym lub bezpośrednio od hodowcy. Doświadczony hodowca wskaże nam odpowiadającą nam rasę. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na to czy kanarek jest energiczny, czy nie ma braków w upierzeniu. Należy również zwrócić uwagę na okolice kloaki. Nie może być brudna ponieważ świadczy to o biegunce, która może być przyczyną choroby.
Kanarka do domu przewozimy w małym pudełku – nigdy w klatce, o którą może się poobijać.
Przez kilka dni najlepiej zostawić go w spokoju. Pierwsze godziny pobytu w nowym miejscu z pewnością przesiedzi na żerdce, rozglądając się wokoło. Potem spróbuje coś zjeść i wypić, aż wreszcie zacznie cichutko się odzywać.
Jeżeli mamy już w domu kanarki nie wsadzajmy nowo zakupionego. Nowy zestresowany przybysz nie będzie miał żadnych szans przy ataku ze strony stałego mieszkańca.
Jaką wybrać klatkę dla kanarka
Najlepszą klatką będzie klatka prostokątna z wysuwanym dnem. Im większa klatka tym lepsza. Minimum to 60 cm szerokości, 50 cm wysokości i 40 cm głębokości. Ptak powinien móc swobodnie się poruszać po swoim „domku”, skakać i fruwać. Dno klatki wysypujemy piaskiem (do kupienia w sklepach zoologicznych). Piasek jest bardzo ważny – ptaki połykając ziarnka piasku rozdrabniają pokarm. Poza tym piasek chłonie wilgoć, powstrzymuje brzydki zapach. Tackę czyści się 1-2 razy w tygodniu. Należy ją dokładnie wymyć (np. płynem do mycia naczyń), wypłukać i wysuszyć.
Pręty klatki mogą być zarówno stalowe jak i z tworzywa sztucznego – kanarki nie mają w zwyczaju ich obgryzać, ani się po nich wspinać. Ważny jest natomiast dobór żerdek. Powinny być wykonane z nieokorowanych gałęzi drzew liściastych (nigdy ze stali ani plastiku). Żerdki te powinny być takiej grubości, aby ptak siedząc na nich obejmował je pazurkami. Pazurki nie mogą wisieć w powietrzu ponieważ się nie ścierają. Żerdki powinny być ustawione tak, aby kanarek nie dotykał głową sufitu, ani ogonem ścian klatki.
W klatce powinien znajdować się też pojemnik na karmę, poidełko i basenik z wodą.
Wybór miejsca na klatkę dla kanarka
Kanarki są bardzo wrażliwe na różnego rodzaju wyziewy. Niegdyś kanarki trzymano w kopalni – ich śmierć wskazywała na ulatnianie się gazu. Dlatego nie powinniśmy trzymać klatki z kanarkiem w kuchni. Ptaki nie lubią również przeciągów. Najlepsze będzie pobliże okna wychodzącego na wschód lub na zachód. Ptaki te lubią słońce, ale nie jego nadmiar. Przy kanarku nie można palić papierosów, kadzidełek, malować paznokci, używać dezodorantu.
Czym karmić kanarka
Kanarki są ziarnojadami. Gotowe mieszanki (do kupienia w sklepach zoologicznych) zawierają nasiona kanaru, rzepiku, murzynka (gatunku prosa), siemienia lnianego. prosa, owsa i konopi. Kanarki powinny jeść dziennie łyżeczkę od herbaty takiej karmy. Dietę należy uzupełniać owocami: plasterek słodkiego jabłka, gruszki, winogrona oraz zieleniną: nasiona i liście mlecza, sałata. Dwa razy w tygodniu kanarkowi należy podawać kawałek jajka gotowanego na twardo lub pastę jajeczną.
Wypuszczanie kanarka z klatki
Zanim wypuścimy kanarka, aby pofruwał sobie po pokoju należy pozamykać i pozasłaniać wszystkie okna. Należy też pozasłaniać lustra aby kanarek nie rozbił się o szkło. Jeśli w domu są koty, psy to należy je zamknąć w innym pomieszczeniu. Kanarek sam powinien wrócić do klatki. Aby to przyśpieszyć możemy zgasić światło, poczekać aż usiądzie, przykryć go szmatką i odnieść do klatki. Nie powinno brać kanarka ręką – zawarty na dłoniach łój może pobrudzić pióra.
Rozmnażanie kanarków
Mając parkę kanarków jest niemalże pewne, że doczekamy się potomstwa. Musimy zaopatrzyć się w gniazdo może być z wikliny lub plecione. Zawieszamy materiały, którymi samiczka wyściele gniazdko (pocięta włóczka, kawałki bawełnianych szmatek). Będziemy świadkiem zakładania gniazda, wysiadywania jaj przez samicę, wykluwanie i rozwój młodych.
Choroby kanarków
Kanarki chorują stosunkowo rzadko lecz ich choroby są trudne do zdiagnozowania. W przypadku niepokojących objawów: biegunka, spuchnięte łapy, zaropiałe oczy, apatia należy zabrać kanarka do weterynarza, najlepiej w małym pudełku z wyciętymi otworami. Zdrowy ptak jest wesoły, ćwierka, chętnie się kąpie (nawet kilka razy dziennie), często się czyści, jest ciekawski, wszystko go interesuje, chętnie słucha, kiedy się do niego mówi, nie jest nerwowy, pożywia się kilka razy dziennie, skubiąc prawie wszystko, co ma do dyspozycji.