Leczenie grypy
Aby wyleczyć grypę potrzeba jest czasu i spokoju. Niestety nie ma cudownego leku, który natychmiast postawiłby nas na nogi.
Powszechnym przekonaniem jest, że grypę leczy się antybiotykami. Jest to błąd. Grypa jest chorobą wirusową natomiast antybiotyki niszczą jedynie bakterie i są pomocne przy chorobach bakteryjnych (np. anginie). Może się jednak zdarzyć, że osłabiony chorobą organizm został zaatakowany przez bakterie. Wtedy należy udać się do lekarza, który dobierze odpowiedni antybiotyk.
Znane z reklam leki typu theraflu czy gripex są opisywane jako cudowne środki, po których zażyciu człowiek od razu staje na nogi. Prawda jest jednak inna. Leki te nie leczą grypy a tylko łagodzą jej nieprzyjemne objawy jak bóle mięśni, dreszcze, gorączka. Istnieją leki przeciwwirusowe ale o ich stosowaniu decyduje lekarz i są wydawane na receptę. Reklamowane leki pozwalają zdecydowanie lżej przejść przez grypę czy przeziębienie. Należy jednak pamiętać, że ich działanie może być zwodnicze: po wypiciu napoju przygotowanego z saszetki popularnego napoju poczujemy się na tyle dobrze aby pójść do pracy czy szkoły zamiast zostać w łóżku. Tym samym narażamy siebie i innych na pogorszenie stanu zdrowia.
W czasie grypy ważne jest aby nie zbijać zbyt szybko gorączki. Temperatura powyżej 41˚C jest niebezpieczna dla życia. Pamiętajmy, że stany podgorączkowe to naturalna ochrona organizmu na chorobę. Wysoka temperatura zabija wirusy. Leki przeciwgorączkowe takie jak paracetamol lub ibuprofen powinny być stosowane powyżej 39˚C.
Grypa często atakuje oskrzela. Pojawiają się kłopoty z oddychaniem, kaszel atakuje po wysiłku i przy zmianie temperatury (np. po wyjściu na świeże powietrze). Ulgę w takich przypadkach przyniesie inhalacja z olejków eterycznych.
Powikłania po grypie
Nie leczona albo nie doleczona grypa może prowadzić do wielu niebezpiecznych schorzeń. Do najczęstszych należą:
- Zapalenie zatok. Charakteryzuje się silnym bólem w okolicach czoła, szczęki, okolicy nasady nosa, szczytu głowy lub ucha.
- Zapalenie ucha – przenikliwy ból i uczucie wypełnienia ucha.
- Zapalenie mięśnia sercowego – ostry ból za mostkiem, zaburzenia rytmu.
- Zapalenie nerek – ból w okolicy lędźwiowej, kłopoty z oddawaniem moczu.
- Zapalenie mózgu – silny ból głowy, sztywny kark, wymioty.
- Zapalenie płuc – długotrwały kaszel, duszność.