Odwar z kwiatów.
1 czubatą łyżeczkę suszonych kwiatów zalać szklanką wody, stopniowo podgrzewamy pod przykryciem na wolnym ogniu, Gotować przez 2 minuty, nie doprowadzając do silnego wrzenia i przecedzamy przez sitko. Szklankę świeżo przygotowanego odwaru pić 2 razy dziennie po jedzeniu w niedomogach serca, a zwłaszcza przy jego kołataniu i niemiarowym rytmie. Kurację dłuższą niż 3-4-tygodniową trzeba uzgodnić z lekarzem.
Wyciąg z owoców.
3 łyżeczki suszonych i rozdrobnionych owoców zalać na noc szklanką chłodnej przegotowanej wody. Rano nastój przelać do drugiej szklanki, a owoce zagotować w małej ilości wody. Otrzymany odwar mieszamy z nastojem i pijemy 3-4 razy w ciągu dnia po pół szklanki między posiłkami w przypadku uczulenia.
Wyciąg alkoholowy.
Jedną część rozdrobnionych owoców zalać dwiema częściami spirytusu i odstawić na 15 dni. Brać 40-50 kropli na cukier lub wodę 3 razy dziennie przed jedzeniem jako środek uspokajający, znoszący stany przemęczenia i nadmiernej pobudliwości, połączonej najczęściej z bezsennością.
Gotowe leki zawierające wyciąg z głogu można kupić w aptece.
Z głogu można zrobić również przetwory.
Powidła
1 kg dojrzałych owoców głogu wydrylować i pozostawić na 12 godzin w garnku, przyciśnięte talerzem. Kiedy owoce głogu wyraźnie zmiękną, rozpić je tłuczkiem i przepuszczamy przez sokowirówkę (lub przecieramy przez sito). Otrzymaną masę gotować, ciągle mieszając, aż do momentu, kiedy zacznie wyraźnie odstawać od brzegów naczynia. Dodać szklankę cukru, chwilę podgotować i gorące powidła przekładać do słoików, które natychmiast mocno zakręcamy.
Owoce głogu są doskonałe do wyrobu wina. Wraz z kwaśnymi jabłkami nadają się do wyrobu dżemów a suszone kwiaty używa się do aromatyzowania win i nalewek.