Najpopularniejsze mity o antykoncepcji
Antykoncepcja jest dla wielu kobiet i nie tylko kobiet największym wynalazkiem ludzkości. Pozwala uchronić się przed niechcianą ciążą, prowadzić bardziej aktywne życie seksualne, świadomie planować rodzinę. Niestety, narosło wokół niej wiele mitów, które czasami sprawiają, że albo nie jest stosowana, albo nie pozwala na skuteczną ochronę.
Mit pierwszy – mycie po stosunku
Krąży mit, szczególnie wśród młodych dziewcząt, że skutecznym rodzajem antykoncepcji jest dobre umycie się po stosunku. Jest to bardzo szkodliwy mit, ponieważ ani długie mycie, ani najlepsze mydła nie uchronią w takiej sytuacji przed ciążą. Takie działanie może mieć jedynie irygacja pochwy wykonana przez ginekologa, a i ona nie zawsze jest całkowicie skuteczna.
Mit drugi – tabletki i alkohol
Owszem, przy stosowaniu antybiotyków nie jest wskazane picie alkoholu, jednak tabletki antykoncepcyjne nie są takim rodzajem tabletek. Kolejny popularny mit zakłada, że stosując antykoncepcję hormonalną nie można pić żadnego rodzaju napojów z procentami. Nie jest to prawdą.
Alkohol nie osłabia zażywanej doustnie pigułki antykoncepcyjnej. Problemem może być za to wymiotowanie – w chorobie, po alkoholu, przy zatruciu – które uniemożliwia pełne wchłonięcie się składników tabletki.
Mit trzeci – podczas menstruacji nie ma zapłodnienia
Kolejnym mitem jest twierdzenie, że podczas menstruacji niemożliwe jest zajście w ciążę. Istotnie, prawdopodobieństwo że do ciąży dojdzie nie jest wielkie, lecz jest, dlatego nie można traktować krwawienia comiesięcznego jako zabezpieczenia przed zapłodnieniem. Są kobiety, u których owulacja występuje wraz z krwawieniem. Co więcej, trzeba także pamiętać, że plemniki mogą przeżyć w pochwie nawet 72 godziny, nie obumierają zaraz po znalezieniu się w niej.
Mit czwarty – tabletki antykoncepcyjne tuczą
Spora grupa kobiet wzbrania się przed tabletkami hormonalnymi ze względu na mit, że tuczą i powodują nadmierne owłosienie, np. nad wargą, na udach, na brzuchu. Pierwsze tabletki antykoncepcyjne, ze względu na swoją niedoskonałość, faktycznie powodowały u niektórych pań takie objawy, jednak nowoczesne pigułki nie powodują takich objawów. Jeżeli są dobrze dobrane, zabezpieczają nie powodując ani tycia, ani zatrzymywania wody w organizmie, ani innych przykrych symptomów.
Mit piąty – niektóre środki powodują aborcję
Mitem jest również twierdzenie, że niektóre środki antykoncepcyjne – tabletki, spirale, zastrzyki – powodują aborcję. Nie ma takiej możliwości. Antykoncepcja nie przerywa już istniejącej ciąży, ponieważ jej ideą jest hamowanie owulacji oraz zagęszczanie śluzu w macicy, co nie pozwala na przenikanie plemników dalej. W takiej sytuacji niemożliwe jest usuwanie płodu, ponieważ antykoncepcja nie dopuszcza do spotkania się komórki jajowej i plemnika, czyli nie dopuszcza do zapłodnienia.
Mit szósty – pierwszy stosunek i brak ciąży
Niezwykle absurdalnym i niebezpiecznym, zwłaszcza dla nastolatek, mitem jest przekonanie, że pierwsze współżycie seksualne w życiu nie może skutkować ciążą. Nie ma żadnego znaczenia czy jest to pierwszy, drugi, trzeci i kolejny raz, ponieważ jeśli nie zastosuje się żadnych zabezpieczeń, możliwa jest ciąża.