Dbając zarówno o środowisko jak i własne zdrowie warto zastanowić się czego używamy do czyszczenia. Popularne środki czystości zawierają składniki, które nie są dla nas bezpieczne, są przyczyną alergii i zatruć wziewnych. Środki takie są też niebezpieczne dla środowiska.
Kolejnym argumentem aby przestawić się na ekologiczne, domowe środki czyszczące są tańsze niż te kupowane w sklepach. Ten ekonomiczny argument może przekonać niejedną niezdecydowaną osobę. Głównymi składnikami domowych środków czystości jest soda i ocet, których koszt jest niewielki.
Warto zatem zadbać o swoje zdrowie i ekologię i zacząć stosować naturalne środki do czyszczenia. Sposoby te stosowane były przez nasze prababcie doskonale sprawdzą się w dzisiejszych czasach.
Decydując się na domowe środki czystości należy pamiętać i o regularnym ich stosowaniu. Najlepsze domowe sposoby nie poradzą sobie z zapuszczonym zlewem czy niemytymi miesiącami płytkami. W takich sytuacjach konieczne jest wyciągnięcie mocnej chemii a i tak walka z brudem nie będzie łatwa.
Składniki ekologicznych środków czystości
- Ocet spirytusowy pełni rolę wybielacza, środka usuwającego tłuszcz, dezynfekcyjnego, przeciwgrzybicznego. Doskonale zatem nadaje się do usuwania pleśni i bakterii.
- Soda oczyszczona nadaje się do czyszczenia, poradzi sobie z plamami i przykrymi zapachami. Zobacz też zastosowania sody oczyszczonej.
- Boraks (do kupienia w sklepach chemicznych) czyści, usuwa zapachy. Sprawdza się jako środek dezynfekujący. Zobacz też 10 zastosowań boraksu.
- Cytryna / kwasek cytrynowy – ma działanie antybakteryjne, usuwa tłuszcz, kamień, plamy. Zobacz też nietypowe zastosowania cytryny.
- Olejki eteryczne – mają działanie antybakteryjne i antywirusowe. Mają działanie odświeżające. Zobacz też zastosowania olejków eterycznych.
- Szare mydło – doskonały substytut detergentów. Usuwa tłuszcz, doskonałe do mycia podłóg.
Najprostszym, najbardziej uniwersalnym i najpopularniejszym środkiem do czyszczenia jest mieszanina sody oczyszczonej i octu. Wiele osób nie chce korzystać z mycia octem ze względu na jego mocny zapach. Zupełnie niepotrzebnie. Zapach octu szybko wietrzeje a przy okazji unicestwia inne przykre zapachy.
Czyszczenie luster domowymi sposobami
Z brudnymi lustrami i szybami poradzisz sobie za pomocą roztworu wody i octu w proporcjach 1:1. Roztwór ten przelej do butelki ze spryskiwaczem. Popsikaj lustro i wytrzyj do sucha. Dzięki temu pozbędziesz się zabrudzeń.
Czyszczenie baterii łazienkowej domowymi sposobami
Bateria łazienkowa często pokrywa się nalotem z mydła i kamienia. Z tymi osadami dobrze radzi sobie ocet. Wystarczy zamoczyć papierowe ręczniki w occie i obłożyć nimi baterię. Po kilku minutach zdejmij ręczniki i przetrzyj mokrą gąbką.
Odetkanie zlewu domowymi sposobami
Popularne gotowe środki do udrażniania rur to żrące substancje, które nie są obojętne dla środowiska naturalnego. O wiele lepiej jest wykorzystać moc sody i octu. Do odpływu wsyp łyżkę sody oczyszczonej, wlej szklankę octu i zalej gorącą wodą. Nagła reakcja sody i octu, przyśpieszona gorącą wodą rozpuści zaległe w odpływie resztki. Warto w domu posiadać przepychacz do zlewu. Te proste urządzenie – kawałek gumy na kiju, lepiej poradzi sobie z udrożnieniem rury niż najlepsze chemiczne środki.
Czyszczenie fug domowymi sposobami
Zabrudzone fugi wyczyścisz papką zrobioną z sody oczyszczonej i odrobiną wody. Szoruj fugi za pomocą szczoteczki do zębów. Po kilku minutach zmyj pastę z fug przy okazji myjąc kafelki.
Kamień w czajniku
Zagotuj w czajniku roztwór octu i wody w proporcjach 1:1. Odczekaj do przestygnięcia i wylej. Aby wypłukać zapach i smak octu z czajnika zagotuj w nim 2 razy wodę, którą wylewasz.
Domowy środek do czyszczenia piekarnika
Szklankę sody oczyszczanej wymieszaj z dwoma łyżeczkami soli. Dodaj gorącej wody – tyle aby powstała pasta. Pastą pokryj piekarnik, zostaw na 5-10 minut i usuń mokrą ściereczką.
Sposób na przypalone garnki
Ślady z przypaleń na garnkach usuniesz za pomocą sody i octu. Przypalony garnek włóż do miski, zatkanego zlewu wsyp dwie łyżki sody, szklankę octu i zalej wrzątkiem. Po około godzinie gąbką zetrzyj brud, wypłucz.
Pochłaniacz zapachów do szaf, lodówki, szafek
Kilka łyżek sody oczyszczonej wsyp do miseczki i wstaw do szafki/lodówki.
Czyszczenie drewnianych mebli
Drewnianym meblom przywrócisz blask stosując następującą miksturę. Zmieszaj w proporcjach 1:2:2 wodę, ocet i oliwę z oliwek. Meble przetrzyj zwilżoną płynem ściereczką.
Ekologiczny płyn do mycia podłóg
Do 2 litrów ciepłej wody wlej 1,5 szklanki octu, ok. 20 kropli ulubionego olejku eterycznego i odrobinę szarego mydła.
Czyszczenie dywanu sodą oczyszczoną
Na zabrudzony dywan rozsyp sodę oczyszczoną. Możesz użyć sitka, jak przy przesiewaniu mąki do ciasta. Sodę zostaw na jakiś czas na dywanie, najlepiej na całą noc. Po tym czasie dywan odkurz.