Jesień to czas przeziębień. Zanim jednak sięgniemy po leki warto udać się do kuchni, w której znajdziesz wiele rzeczy przydatnych rzeczy, którymi możemy domowymi sposobami pokonać przeziębienie.
Zanim zasmarkani i kaszlący staniemy w kolejce do lekarza wśród innych zasmarkanych ludzi gdzie pełno jest zarazków sięgnijmy na półkę z przyprawami. Znajdziemy w niej przyprawy, które nie tylko wzmacniają aromat potraw ale też i leczą.
Pieprz kajeński to bardzo ostra przyprawa wyrabianej z papryki. Zawiera ona kapsaicynę, która działa podobnie jak witaminy C, E i A. Kapsaicyna jest składnikiem maści przeciwbólowych oraz pomagają w walce z nowotworami. Z pieprzu kajeńskiego możesz przygotować rozgrzewający napój. Do szklanki ciepłej wody dodaj szczyptę pieprzu kajeńskiego, sok z cytryny i dwie łyżeczki miodu, wymieszaj i wypij ciepły. Możesz przygotować również napar – pół łyżeczki pieprzu cayenne zalej połową szklanki wrzątku i parz przez 10 minut pod przykryciem. Napar przecedź i pij w ciągu dnia – przed posiłkami dodaj do gorącej wody lub herbaty dodaj dwie łyżeczki naparu. Naparem można również płukać zaczerwienione, bolące gardło.
Imbir to przyprawa, która również pomoże nam w walce z chorobą. W medycynie przyprawa ta ma szerokie zastosowanie. Działa korzystnie na trawienie i układ krążenia, wzmaga apetyt, obniża poziom cholesterolu. Pobudza również układ odpornościowy organizmu a zatem pomaga przy przeziębieniu i kaszlu, nieżytach gardła i oskrzeli, leczy bóle stawów, rozgrzewa. Najlepszym sposobem spożywania imbiru w czasie przeziębienia jest dodawanie go do herbaty. Dwa, trzy plasterki imbiru dodaj do herbaty na koniec parzenia. Aby wzmocnić działanie imbiru dodaj cytrynę. Napój błyskawicznie rozgrzewa a więc po wypiciu herbaty należy udać się pod koc.
Rzucie goździków w czasie kataru i bólu gardła przyniesie ulgę przy tych dolegliwościach. Można też połączyć przyjemne z pożytecznym i przygotować sobie wieczorem grzańca z dodatkiem goździków i imbiru.
W czasie kataru warto zrobić sobie kąpiel z dodatkiem tymianku lub pić napar osłodzony miodem.
Dobrze jest również moczyć nogi w wywarze zwykłej soli kuchennej. Do miski wlej gorącą wodę i garść soli. Wymocz stopy a później, dokładnie je wytrzyj. Włóż wełniane skarpety i połóż się do łóżka.
Na kaszel i ból gardła pomoże zwykły ocet spirytusowy. Na pół szklanki letniej wody weź dwie łyżeczki octu i wypłucz nią chore gardło. Ocet dezynfekuje i wybija bakterie.
A teraz garść przepisów, które możesz stosować przy przeziębieniu i grypie.
Miód z goździkami
Do filiżanki miodu włóż sześć goździków i wstaw na noc do lodówki. Gdy drapie w gardle zażywaj syrop trzy razy dziennie po łyżeczce od herbaty. Goździki łagodzą ból a miód nawilża śluzówkę i działa przeciwbakteryjnie.
Inhalacja z tymianku
Kilka kropel olejku tymiankowego lub napar z tymianku wlej do kąpieli. Kąpiel taka pomaga przy zapaleniu oskrzeli, działa przeciwwirusowo i przecibakteryjnie.
Napar z cebuli
Plater cebuli zalej dwiema szklankami wrzątku i parz pod przykryciem 20 minut. Ostudzony i osłodzony miodem wypij. Napar ten ułatwia oddychanie oraz zabija wirusy i bakterie.
Napój imbirowy
Około 2 cm korzenia imbiru, posiekaj zalej szklanką wody, dodaj szczyptę cynamonu i gotuj przez 15 minut pod przykryciem. Możesz dodać kilka kropel soku z cytryny i miód. Wypity ciepły rozgrzewa i pomaga zwalczyć przeziębienie i grypę.
Rosół przeciw grypie
Rosół podawany choremu powinien być odpowiednio przyprawiony. Do ugotowanego mięsa kury dodaj włoszczyznę, cebulę (najlepiej podpieczoną), czosnek, lubczyk, liść laurowy, ziele angielskie, trzy goździki, szczyptę pieprzu kajeńskiego i imbiru. Taki rosół gotuj na małym kilka godzin. Spożycie go szybko postawi na nogi.
Wypróbuj również:
Przepis na herbatę lipową z wódką.