Grypa żołądkowa potrafi zaatakować znienacka. Nie trwa długo, zaledwie 2-3 dni, jednak jej objawy potrafią być bardzo męczące. Zazwyczaj nie trzeba sięgać po silne medykamenty, jednak niezbędne jest stosowanie domowych sposobów leczenia, które mogą przyśpieszyć walkę z wirusem i regenerację organizmu.
Podczas grypy należy dużo pić
Do głównych objawów grypy żołądkowej należą biegunka i wymioty, czasem obie rzeczy jednocześnie, czasem tylko jedna z nich. Obie dolegliwości powodują utratę wody oraz składników mineralnych z organizmu, co jest bardzo niebezpieczne, niezależnie od wieku. Aby nie doszło do tak niebezpiecznej sytuacji konieczne jest ciągłe nawadnianie ciała.
Ze względu na wymioty i biegunkę wypicie większej ilości płynów jest utrudnione, dlatego należy zastosować popijanie 2-3 łyżeczki przygotowanego napoju co 10-15 minut. Nie spowoduje to gwałtownych reakcji ze strony układu pokarmowego oraz nie dopuści do odwodnienia.
Istotne jest nie tylko samo picie, ale również to, co się pije. Najlepsza jest oczywiście woda mineralna, niegazowana, która nie podrażnia, jak również herbata i ziołowe napary. Szczególnie korzystnie na układ pokarmowy zadziała: rumianek, koper włoski, mięta, czarna lukrecja. Wszystkie one mają zdolności rozkurczające i antybakteryjne. Można popijać również napoje izotoniczne, ponieważ znajdują się w nich utracone mikroelementy, w tym: sód, magnez, potas.
Przy grypie żołądkowej wskazane jest leżenie i odpoczynek
W leczeniu grypy żołądkowej pomocny jest również odpoczynek. Zazwyczaj pierwszego dnia jej trwania spędza się czas przede wszystkim w toalecie, jednak nawet jeśli drugiego już jest lepiej, nie oznacza to, że można wrócić do codziennych czynności. Trzeba odpocząć, wyleżeć chorobę, nie wychodzić z domu ani do pracy, ani do szkoły, ani nawet na zakupy.
Najlepiej ułożyć się wygodnie w łóżku i przykryć kocem albo kołdrą, rozgrzewając organizm. Zdarza się, że przy grypie żołądkowej może pojawić się lekka gorączka i ona także wymaga wyleżenia w łóżku, ponieważ dodatkowo osłabia ciało.
Odpowiednia dieta na grypę żołądkową
Zarówno w czasie choroby, jak i po chorobie konieczne jest zastosowanie lekkiej diety, składającej się z produktów, które nie obciążą nadmiernie żołądka. Dobrze sprawdza ją się delikatne buliony na bazie mięsa drobionego oraz zmiksowana na papkę zupa jarzynowa. Dostarczy ona dużą dawkę witamin i składników mineralnych.
Poza zupami można jadać kleiki ryżowe, sucharki, miękkie biszkopty. Po zakończeniu choroby można uraczyć się również grysikiem albo jogurtem naturalnym – w czasie samej grypy mleko nie jest wskazane, prowadzi do nasilenia objawów – który zwiększy ilość dobrych bakterii w przewodzie pokarmowym.
Higiena osobista podczas grypy żołądkowej
Nie bez znaczenia jest również higiena osobista w czasie grypy. Jest to choroba zaraźliwa, która łatwo przenosi się na innych, o czym świadczy fakt, że gdy zaczyna się, np. w szkole, choruje większość uczniów.
Aby nie doprowadzić do kiepskiego stanu wszystkich domowników trzeba zadbać o higienę osobistą i pomieszczenia, w którym się przebywa.
Niezbędne jest mycie się nawet kilka razy dziennie, aby nie dopuścić do roznoszenia się zarazków, zwłaszcza gdy grypa objawia się głównie biegunką. Oznacza to także częste zmienianie bielizny i piżamy.
W trakcie przemywania ciała warto wietrzyć pokój, żeby zarazki mogły zostać usunięte, a powietrze odświeżone.