Robienie własnej biżuterii w domu
Popularny i często spotykany skrót DIY (do it yourself) oznacza ni mniej, ni więcej wykonywanie różnych rzeczy samodzielnie, własnymi rękami. Dotyczy to zarówno drobiazgów, np. kartek urodzinowych, ślubnych, jak i większych rzeczy, czyli pluszaków, ubrań, naczyń. Pomiędzy tym szczególnie wyróżnia się własnoręczne tworzenie biżuterii, które stało się nie tylko rozrywką, lecz sposobem niektórych na zarobek.
Co wpływa na popularność biżuterii handmade?
Jak wspomniano zainteresowanie samodzielnym wykonywaniem biżuterii (naszyjników, bransoletek, kolczyków) wzrasta. Jednak nie zawsze tak było. Przez długi czas stanowiło to hobby stosunkowo nielicznej grupy osób, sposób na oryginalne wyrażanie siebie, na relaks i rozwijanie zdolności manualnych.
Obecnie domowe robienie biżuterii, zgodne z własną wyobraźnią przyciąga więcej zainteresowanych, co wiąże się z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim docenianie w modzie nietypowych dodatków, biżuteria inna, niż wszystkie, pozwalająca wyróżnić się w tłumie. Wiąże się to z drugim powodem zachęcającym do wyrobu ozdób, mianowicie z możliwością zarobku. Im więcej osób chce posiadać oryginalne dodatki do stroju, tym łatwiej, można zarobić na sprzedawaniu swoich drobiazgów. Oczywiście pod warunkiem, że są pomysłowe oraz dobrej jakości. To ostatnie zależne jest przede wszystkim od rodzaju materiałów, z których są wykonane oraz sprzętu, dzięki któremu powstają.
Jak zacząć wyrób własnej biżuterii?
Gdy zamierzasz zająć się wyrobem biżuterii w domu (hobbystycznie, zarobkowo) musisz odpowiednio się do tego przygotować. Musisz zaopatrzyć się w potrzebny sprzęt i elementy do wykonania ozdób. Aby nie szukać poszczególnych rzeczy w kilku różnych miejscach dobrze jest zainteresować się sklepem koraliki.pl. Są tam dostępne narzędzia do domowej pracy jubilerskiej, półfabrykaty, kamienie naturalne i kamienie sztuczne oraz dodatkowe akcesoria pomocne w rękodzielnictwie.
Półfabrykaty – baza pod biżuterię
Jedną z pierwszych rzeczy, jakie należy zakupić są półfabrykaty. Stanowią one bazę pod każdy z przyszłych domowych wyrobów jubilerskich. Na początku drogi twórczej można nie wiedzieć, co kryje się pod tą nazwą, lecz jest to bardzo proste. Półfabrykaty to wszystkie elementy, na które zawiesza się kamienie i koraliki: zawieszenia, zapięcia do poszczególnych rodzajów biżuterii, łączenia do naszyjników, bigle, karabińczyki, łapaczki, końcówki , druty różnej długości i grubości, ogniwka, kuleczki zaciskowe. Każdy półfabrykat ma zróżnicowane kolory oraz grubości, co ułatwia dostosowanie ich do swoich potrzeb.
Na stronie koraliki.pl możliwe jest nie tylko przyjrzenie się ponad 1300 półfabrykatom, ale również ich zakup w korzystnych cenach, hurtowo oraz detalicznie. Zazwyczaj nie warto ograniczać się do skromnej ilości, np. 2-3 zapięć, lecz wziąć ich więcej, żeby zawsze mieć zapas. Nigdy nie wiadomo, kiedy będą niezbędne i lepiej nie hamować sobie pracy oczekiwaniem na przesyłkę.
Jeśli planujesz wyrób głównie kolczyków, wówczas konieczna jest większa ilość bigli, czyli zapięć do kolczyków, metalowych i posrebrzanych. Ułatwiają one nie tylko wykonanie ozdoby, lecz przede wszystkim jej noszenie.
Bardzo ważne jest sprawdzanie jakości półfabrykatów i posiadanych przez nie certyfikatów. Nie powinny być one wykonywane z materiałów niskiej jakości, bez atestów, gdyż mogą powodować uczulenia. Najlepiej sprawdzają się elementy wykonane ze stali chirurgicznej, srebra 925 albo posrebrzane.
Jakie narzędzia kupić do wykonywania biżuterii?
Same półfabrykaty to nie wszystko, to jedynie podstawa, do której trzeba skompletować ozdoby i narzędzia do pracy. Półfabrykaty trzeba łączyć ze sobą, wyginać, zawijać w taki sposób, aby zaczęły tworzyć biżuterię. Narzędzia do pracy gwarantują, że wykonana biżuteria będzie nie tylko estetyczna, lecz również trwała, a jej elementy, np. koraliki nie będą przemieszczać się ani spadać. Dla zapewnienia takich efektów w podręcznym zestawie powinny znaleźć się szczypce (okrągłe, tnące, małe, duże, typu bocian), szpilki, szydełko, pinceta, dysk kumihimo – idealny do pomocy przy wykonywaniu bransoletek.
Szczególnie ważne jest posiadanie kilku rodzajów szczypiec, gdyż to one ułatwiają zaciskanie oraz przytrzymywanie poszczególnych elementów.
Poza metalowymi narzędziami dobrze jest mieć pod ręka także kleje. Sklejanie biżuterii to ostateczność, jednak jak pokazuje oferta koraliki.pl dobry i niewidoczny po zastosowaniu klej, bywa tak samo przydatny przy pracy, jak półfabrykaty. Ułatwia zwłaszcza mocowanie koralików w taki sposób, aby stanowiły nieruchomy fragment np. naszyjnika.
Z jakich elementów tworzyć biżuterię?
Po skompletowaniu narzędzi do pracy czas na zakup elementów, z których biżuteria będzie robiona. Dotyczy to kamieni naturalnych (ozdobnych, półszlachetnych) i koralików ze sztucznego szkła lub plastiku.
Biżuteria ze sztucznych elementów może prezentować się ciekawie i warto mieć w podręcznym zestawie trochę takich dodatków, jednak wyjątkowości ozdobom dodają przede wszystkim kamienie naturalne. Wśród nich wyróżniają się zachwycające kamienie szlachetne: turkus, agat, onyks, tygrysie oko, jak i kamienie jubilerskie półszlachetne: granat, nefryt, jadeit, jaspis. Coraz chętniej wybierany jest także ametyst z uwagi na swoją intensywną fioletową barwę oraz (podobno) uspokajające właściwości.
Kamienie naturalne są dostępne w różnorodnych kształtach: okrągłych, które nadają się do bransoletek, naszyjników, oraz kwadratowych, nieregularnych, prostokątnych świetnych do wykonania kolczyków. Jedną z nowości są tzw. łezki i kwiatuszki z onyksu, agatu lub ametystu. Mnogość kształtów pozwala tworzyć biżuterię bardziej fantazyjną, a także ściślej dopasowywać do siebie poszczególne części.
Materiał partnera