Co roku na polskich drogach dochodzi do prawie 40 tysięcy wypadków, w których śmierć ponosi ok. 4 tysiące osób, a rannych zostaje prawie 50 tysięcy. Natychmiastowa pomoc świadków zdarzenia może uratować poszkodowanym zdrowie lub życie. Dlatego oprócz posiadania dobrze wyposażonej apteczki warto wiedzieć jak się zachować w takiej sytuacji.
- Jeśli jesteś kierowcą zatrzymaj auto tak, aby nie groziło bezpieczeństwu na drodze i nie blokowało dojazdu ratownikom. Włącz światła awaryjne i ustaw na jezdni trójkąt ostrzegawczy – około 100 metrów od miejsca wypadku. W przypadku, kiedy uszkodzone auto zerwało linię energetyczną, pali się lub wycieka z niego płyn – nie podchodź do niego i wezwij pomoc.
- Jeśli nie ma dla ciebie niebezpieczeństwa (np. płonące auto) podejdź do miejsca wypadku. Postaraj się nawiązać kontakt z pasażerami. Jeśli jest taka potrzeba to wezwij pomoc. Zadzwoń pod numer 112, 999, 998 i podczas rozmowy z dyspozytorem:
- Określ miejsce zdarzenia (punkty charakterystyczne, na którym kilometrze drogi zdarzył się wypadek).
- Podaj liczbę osób i aut biorących udział w wypadku.
- Powiedz czy są osoby zakleszczone w samochodzie i czy są osoby nieprzytomne.
- Nie rozłączaj się pierwszy, dyspozytor może mieć dla ciebie dodatkowe pytania.
- Jeśli pasażerowie są nieprzytomni i drzwi od auta są zakleszczone, to aby ich wydostać musisz wybić szybę – zrób to od strony, gdzie nie ma rannych, aby ich dodatkowo nie zranić. Wyłącz silnik i zaciągnij hamulec ręczny w uszkodzonym aucie.
- Wyjmowanie rannych z samochodu. Z auta tylko wyjmujemy osoby: nieprzytomne, te które nie oddychają, gdy nie można zatamować krwawienia, kiedy jest niebezpieczeństwo, że auto wybuchnie
- Kiedy wyciągnięta z auta osoba nie oddycha przystąp do resuscytacji: ułóż rannego na plecach i wykonuj 30 uciśnięć klatki piersiowej na zmianę z 2 dwoma wdechami ratowniczymi. Resuscytację wykonuj do momentu, aż ranny zacznie dawać znaki życia lub do przyjazdu karetki.
- Zatamuj krwotok. Jeśli poszkodowany krwawi załóż rękawiczki gumowe i w miejscu krwotoku przyłóż gazę (jeżeli jest znaczny dociśnij ją zwiniętym bandażem) i mocno przybandażuj opatrunek. Nie kładź bezpośrednio na ranę papieru, waty, ligniny. Jeżeli krwotok dotyczy kończyny, podnieś do góry, by rana znalazła się powyżej serca.
- Działaj do czasu przyjazdu karetki – okryj rannych folią termiczną (srebrną stroną do wewnątrz) lub kocem. Wychłodzenie organizmu może powodować wstrząs i pogorszenie stanu rannych. Udzielaj pomocy rannym i nie opuszczaj miejsca wypadku, aż do czasu przyjazdu służb ratunkowych.
Zobacz też: jak odzyskać odszkodowanie za wypadek