Jak uprawiać cytryny, pomarańcze, mandarynki w doniczce
Cytrusy – cytryny, pomarańcze, kumkwaty, mandarynki co raz częściej stanowią ozdobę naszych domów. Wiecznie zielone krzewy są niezbyt wymagającymi w uprawie roślinami. Aby je uprawiać potrzebują jedynie światła, wody i spokoju.
Drzewko w odpowiednim wieku kwitnie i owocuje. Owoce bardzo długo dojrzewają – mogą wisieć na gałązkach nawet pół roku. Kwiaty wydają przyjemny zapach i kwitną kilka tygodni. Kwiaty i owoce często występują jednocześnie.
Roślinkę możemy pozyskać z pestki owocu zakupionego w sklepie spożywczym. Możemy też zakupić drzewko w sklepach ogrodniczych. Pozyskanie nowej roślinki z nasionka może wydawać się bardzo ciekawe, lecz decydując się na ten krok musimy się pogodzić z faktem, że raczej nie doczekamy się ani kwiatów, ani owoców. Cytrusy kwitną dopiero po kilku, kilkunastu latach od posadzenia. W tym czasie mogą stać się sporym drzewem, które będzie niewygodne do uprawy w domu.
Zatem jeżeli chcemy cieszyć się widokiem kwitnących i owocujących drzewek cytrusowych powinniśmy udać się do kwiaciarni i zakupić odmianę specjalnie przeznaczoną do uprawy w domu. Rośliny sprzedawane w kwiaciarniach to sadzonki dorosłych drzew, które przeszły „młodociany” okres w swoim życiu i są już zdolne do wydawania kwiatów i owoców.
Uprawa cytrusów z pestek
Cytrusy z powodzeniem możemy wyhodować z pestek. Decydując się na ten sposób uprawy musimy pamiętać, że minie około kilka, kilkanaście lat zanim na naszym drzewku pojawią się kwiaty i owoce. Musimy liczyć się również z faktem, że tego nie doczekamy.
Nasiona z owców zakupionych w sklepie spożywczym mają dużą zdolność kiełkowania. Najlepszym momentem na zasadzenie nasionek jest wiosna. Najlepiej nadaje się ziemia do cytrusów, można też je zasiać w podłożu będącym mieszanką ziemi torfowej i piasku. Trzeba zapewnić im ciepłe (ok. 24°C) i słoneczne stanowisko. Okres kiełkowania trwa 3-5 tygodni.
Dwuletnia cytryna wyhodowane z pestki. |
Cytrusy – stanowisko
Rośliny cytrusowe kochają słońce. Powinny stać na parapecie południowym, wschodnim lub zachodnim. Nigdy na północnym. Latem dobrze czują się wystawione na balkon czy taras. Trzeba im wybrać stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Kiedy już się zadomowią na w wybranym miejscu nie należy ich przestawiać, obracać – bardzo tego nie lubią. Trzeba je chronić przed przeciągami i nagłymi zmianami temperatury. Nie powinno się cytrusów w kuchni – nawet niewielka ilość gazu w powietrzu może być dla nich szkodliwa.
Cytrusy – podlewanie
Cytrusy lubią wodę. Dlatego powinniśmy pilnować, aby nie doprowadzić do wysuszenia podłoża. Przesuszone rośliny tracą liście, kwiaty i zalążki owoców. Nie można również doprowadzić do przelania rośliny. Może to spowodować gnicie korzeni.
Przeczytaj więcej o podlewaniu roślin doniczkowych.
Przycinanie cytrusów
Cytrusy bardzo dobrze znoszą skracanie. Nie trzeba się tego obawiać. Raz lub dwa razy w roku (najlepiej kwiecień i sierpień) można skrócić pędy kilkuletnich okazów o około jedną trzecią. Zabieg ten sprawi, że roślina będzie ładniej wyglądała, szybciej rosła, obficiej kwitnie i owocuje.
Zimowanie cytrusów
Zimą rośliny cytrusowe mają spowolnioną wegetację. Należy zapewnić chłodniejsze (10-12°C), ale jasne pomieszczenie. Należy też ograniczyć podlewanie.
Choroby cytrusów
Rośliny cytrusowe są narażone na ataki przędziorków – małych pajączków, które atakują liście od spodu. Można je ratować przecierając liście spirytusem lub wodą z czosnkiem. Można też zakupić specjalne środki zabijające przędziorki.