Jeżeli już wiesz jak karmić kota, od czego zależy rozwój, zdrowie kota i dobre jego samopoczucie. Niezbędna jest też właściwa pielęgnacja zwierzęcia i zapewnienie mu odpowiednich warunków do życia.
Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne sprowadzają się do regularnego czesania i szczotkowania. Okrywa szerstna powinna być także „eksponowana” na świeżym powietrzu i słońcu. Do czyszczenia futra kotów długowłosych i półdługowłosych najczęściej używa się suchego, sproszkowanego szamponu, który usuwa zabrudzenia i tłuszcz. Po napudrowaniu włosów kota starannie usuwa się sproszkowany szampon – długo szczotkując. Włos jest dzięki temu dobrze przewietrzony, staje się miękki i delikatny.
Jak dbać o kota krótkowłosego?
Pielęgnacja kotów krótkowłosych jest znacznie prostsza. Wystarczy od czasu do czasu wyszczotkować sierść, zwłaszcza w okresie linienia, a następnie przetrzeć ją zamszową rękawiczką, co nadaje włosom połysk. Włosy niektórych ras kotów wymagają szczególnych zabiegów.
Dlaczego nasz kot powinien wychodzić z domu?
Naświetlanie promieniami słonecznymi przyczynia się do utrzymania kota w dobrym zdrowiu. Pod wpływem promieni słonecznych organizm młodego kota wytwarza witaminę D z jej prowitamin.
Jak kot dba o własną higienę?
Koty wylizują się starannie, aby utrzymać włos w czystości. Okrywa włosowa jest stale odnawiana. Procesy te nasilają się wiosną i jesienią. Szorstki język kota usuwa martwe włosy, które zwierzę stosunkowo często połyka. Te połknięte włosy gromadzą się w żołądku, formując tam kuliste twory, które nie przedostają się do jelit i są dla kota niestrawne. Od czasu do czasu kot wymiotuje pozbywając się w ten sposób balastu. Nie jest to więc objaw choroby, a tylko mechaniczne oczyszczanie żołądka.
Kiedy kąpać kota?
Kąpanie kota zwykle nie jest niezbędne. Kąpie się go tylko wówczas, gdy jest bardzo brudny lub ewentualnie przed wystawą, jeżeli włosy są zbyt tłuste i nie można ich oczyścić suchym szamponem.
Potrzebna jest też stała ocena ogólnego stanu zdrowia kota. Sprawdza się stan uzębienia, czuwa nad czystością oczu (w przypadku nadmiernego łzawienia przemywa się oczy czystą watą, zwilżoną niewielką ilością kwasu borowego) i uszu, które powinny być czyszczone tamponem waty zwilżonym olejem parafinowym lub specjalnie do tego celu przeznaczonym gotowym preparatem.