Mięta to uniwersalne zioło, które warto uprawiać w mieszkaniu na parapecie. Działa rozkurczająco na skurcz mięśni, a także uspokaja. Jest odświeżającym dodatkiem napoi, dań i drinków. Wspaniale pachnie jak również odstrasza szkodniki. Zobacz różne zastosowania mięty, które możesz zastosować w domu.
1. Mięta na żołądek
Mięta pomaga zrelaksować mięśnie przewodu pokarmowego i łagodzi skurcze żołądka. Jeśli więc twój żołądek zaczyna ściskać na przykład z powodu stresu napij się gorącej herbaty miętowej lub po prostu ciepłej wody z dodatkiem mięty i cytryny.
2. Mięta przeciw chorobom zakaźnym
Mięta ma silne właściwości antybakteryjne. Warto więc włączyć ją do swojej diety, by ustrzec się przed chorobami zakaźnymi i grzybicznymi.
3. Mięta na myszy
Myszy nie lubią zapachu mięty. Wystarczy więc w okolice gniazd myszy, szafki z żywnością włożyć płócienne woreczki z suszoną miętą.
4. Orzeźwiający miętowy peeling dla stóp
Masz zmęczone i spuchnięte stopy? Dobrym sposobem będzie miętowy peeling dla stóp. Wymieszaj posiekane liście mięty z solą morską i oliwę z oliwek. Mieszaniną natrzyj stopy i spłucz wodą, a na pewno ulży to twoim zmęczonym stopom.
5. Mięta na ból głowy
Ból głowy, podobnie jak w przypadku bólu brzucha często bywa związany ze skurczem naczyń. Na takie bóle pomaga herbata zaparzona z mięty.
6. Mięta na zatkany nos
Masz problemy z oddychaniem z powodu zapchanego nosa? Spróbuj zrobić inhalację miętową. Do miski nalej wrzątku, wsyp pokrajaną miętę lub kilka kropel olejku miętowego, głowę przykryj ręcznikiem i wdychaj odświeżający zapach. Taka inhalacja pomoże Ci lepiej oddychać.
7. Mięta na stres
Mięta ma właściwości uspokajające. Picie miętowych herbat oraz spożywanie dań zawierających miętę pomoże przy stresowych sytuacjach.
8. Mięta zapobiegania rakowi
Aktywnie prowadzi się badania w zakresie wpływu mięty na wpływ komórek nowotworowych. Istnieje opinia, że mięta spowalnia ich rozwój, zwłaszcza na raka skóry, płuc i jelita grubego.
9. Miętowe sosy sałatkowe
Chcesz innych smaków w surówce czy sałatce. Dodaj kilka liści mięty. Twoje kubki będą bardzo zadowolone z miętowego orzeźwienia.
10. Miętowy lód
Aby utrwalić świeżość liści mięty możesz je zamrozić w kostkach lodu. Takie kostki lodu mogą być użyte do wody, lemoniady czy mrożonej herbaty. Takie kostki dodadzą napojowi ciekawą świeżą nutę. Możesz również dodać świeże liście mięty do karafki z wodą i wstawić ją do lodówki. Znakomita na upały lub do drinków.
11. Miętowe odświeżenie dywanu
Posyp dywan mieszanką suszonych liści mięty i sody oczyszczonej, pozostaw na godzinę lub dwie i odkurz. Dywan będzie czysty, a w pokoju będzie odświeżający zapach świeżości. Zobacz również ciekawe zastosowania sody oczyszczonej.