Nawyki i przyzwyczajenia bywają silniejsze, niż nam się wydaje. Zamiast ignorować ten fakt, dobrze jest go wykorzystać na swoją korzyść i zwykłe nawyki, związane z porą picia kawy. Warto zastąpić je rzeczami, które ułatwią codzienność oraz pozwolą w pełni wykorzystać każdy dzień.
Zaplanuj swój dzień
Nawykiem szczególnie dobrym dla roztrzepanych osób jest prowadzenie kalendarza z planem dnia. Teoretycznie swoje zamierzenia, plany na cały dzień, cele można by spisać na kartce, lecz tą łatwo zgubić. Znacznie lepiej sprawdzi się podręczny kalendarz uzupełniany codziennie, dzięki któremu opanowanie dnia będzie łatwiejsze. Dzięki temu żadne ważne spotkanie ani sprawa nie umknie.
Na początku prowadzenie planu dnia może być trudne, lecz z czasem – widząc pozytywne efekty – łatwiej wypracować systematyczność. Pozwala to na opanowanie oraz zrealizowanie wszystkich obowiązków i łatwiejsze znalezienie czasu na przyjemności.
Wstawanie i spanie – regularne pory
Kolejnym dobrym nawykiem jest bardzo prozaiczna czynność, mianowicie spanie. Czasami chciałoby się, żeby doba miała 48 godzin, co pozwoliłoby na wykonanie wszystkich obowiązków. Jednak zamiast marzyć o długim dniu, lepiej pamiętać o relaksie w postaci nocnego odpoczynku. Nie można go ignorować oraz ograniczać, ponieważ to właśnie podczas snu dochodzi do regeneracji całego organizmu i porządkowania wiadomości w mózgu. Dorosła osoba powinna przesypiać 6-8 godzin dla prawidłowego odpoczynku. Dobrze jest pilnować tego czasu, tak samo jak regularnego czasu wstawania oraz zasypiania. Ułatwi to poprawne funkcjonowanie i posiadanie dużej ilości czasu nie tylko na pracę, ale także na przyjemności.
Zrób i nie odkładaj na potem
Codzienne planowanie dnia nie przyniesie efektów, jeśli to, co zaplanowane będzie odkładane na później. Owszem, zdarzają się wypadki losowe, które wymuszają przełożenie wykonania zadania, lecz nie zdarza się to często. Odsuwanie od siebie kolejnych rzeczy sprawi, że obowiązki nigdy się nie skończą. Z tego powodu jest ważne przygotowanie listy na każdy dzień – albo wieczorem dnia poprzedniego, albo o poranku – i ścisłe stosowanie się do niej. Nie ma to na celu uprzykrzenia życia, lecz wręcz przeciwnie, ułatwienie go.
Pamiętaj o zdrowym jedzeniu
Zdrowe i przede wszystkim regularne posiłki potrafią przynieść organizmowi same korzyści. Z tego powodu tak ważne jest, aby jedzenie o stałych porach weszło w nawyk. Ułatwi to funkcjonowanie przewodu pokarmowego, unikanie zaparć oraz bólów brzucha, jak również utrzymanie prawidłowej wagi. Konieczne jest przy tym jedzenie kilku posiłków dziennie. Śniadanie i późna kolacja, choć jest swego rodzaju regularnym postępowaniem – nie jest zdrowe. Znacznie lepiej sprawdzą się 4-5 niewielkich posiłków z dobrze dobranych składników, które dostarczą organizmowi odpowiednich składników mineralnych i witamin.
Picie wody na zdrowie
Wiele osób zapomina o regularnym popijaniu wody. Jest to kolejny dobry nawyk, który warto w sobie wyrobić. Dorosła osoba powinna codziennie dostarczyć organizmowi od 1,5 l do 2 l płynów. Oznacza to popijanie wody nawet, jeśli pragnienie nie jest zbyt wyraźne. Picie tylko wtedy, kiedy pojawi się suchość w ustach nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż może prowadzić do ciągłego przesuszenia organizmu.
Woda mineralna niegazowana albo lekko gazowana sprawdzą się najlepiej jako codzienny napój, lecz do uzupełnienia płynów dobra będzie także zielona lub czerwona herbata, herbaty owocowe albo ziołowe. Wystrzegać należy się jedynie gazowanych napojów oraz słodzonych soków, które nie wnoszą nic, poza kaloriami.
Codzienna aktywność fizyczna
Jednym z najtrudniejszych codziennych przyzwyczajeń, których wdrożenie w życie nastręcza trudności jest regularna aktywność fizyczna. Jeśli korzystanie z siłowni każdego dnia lub chodzenie na basen to za wiele, można skorzystać z domowych treningów dostępnych na Youtube. Ćwiczenia proponowane przez Ewę Chodakowską oraz innych trenerów można wykonywać we własnym pokoju. Trzeba jedynie pamiętać, że aby ruch odniósł pozytywny skutek powinien trwać minimum 30 minut.
Dobrym pomysłem jest także pójście lub powrót z pracy piechotą (o ile odległość na to pozwala) albo codzienna jazda na rowerze, ćwiczenie niezbyt męczące, a przyjemne.
Regularne czytanie książek
Najczęstszym usprawiedliwieniem nieczytania książek jest „nie mam czasu”, a przecież nikt nie mówi, że trzeba codziennie przeczytać jedną od początku do końca. Warto wyrobić w sobie nawyk, aby każdego dnia czytać przez 15, 20,30 minut. To niewiele czasu z każdego dnia, a z powodzeniem można przeczytać niejedną książkę. Dobrym pomysłem jest również czytanie w drodze do pracy lub szkoły, jeśli korzysta się z komunikacji miejskiej. To nie tylko zabija czas, ale dodatkowo wzbogaca, w końcu czyta się dla dobrej historii, rozwoju wyobraźni i poznawania nowych słów.
Pilnowanie domowego budżetu
Prawie każdego dnia robi się zakupy, odpowiadając tym na bieżące potrzeby w domu. Jednak warto zastanowić się czy wszystko, co jest kupowane, faktycznie jest niezbędne. Z domowego budżetu ucieka sporo pieniędzy wydawanych na rzeczy zbędne, nie będące produktami pierwszej potrzeby. Codziennie powinno przeglądać się zawartość swojego koszyka pod kątem przydatności znajdujących się w nim rzeczy. Zbędne elementy bez żalu najeży odkładać ucząc się w ten sposób oszczędności.
Porzucanie zapychaczy czasu
Odpocząć przed telewizorem lub surfując po Internecie (przeglądając Facebooka, Youtube) nie jest żadną zbrodnią. Jednak nadmierne przesiadywanie na portalach społecznościowych albo przed TV oglądając wszystko to ogromna strata czasu. Przeglądanie zdjęć, czytanie wszystkich plotkarskich newsów nie wnosi niczego do życia, a jedynie kradnie czas, który można wykorzystać na coś innego. Uświadomienie sobie tego pozwala na zadbanie o lepsze wykorzystanie dnia.
Udany relaks – czas na odpoczynek
Choć w ciągu dnia jest się zazwyczaj zabieganym człowiekiem i lista do zrobienia jest długa, nie można zapomnieć o codziennym odpoczynku. Bez niego prawidłowe wykonywanie obowiązków będzie znacząco utrudnione.
Codziennym rytuałem powinno być słuchanie muzyki połączone z leżeniem na kanapie, spacer, drzemka – 30-40 minut wyłącznie dla siebie.