Wskazówki dla turysty
Mobilność ludzi wzrosła w ostatnich dekadach i niemal każdy chętnie podróżuje, nie tylko po kraju, ale i po świecie. Oznacza to, że trzeba przygotować się na różne sytuacje, przygody i atrakcje, którym turysta musi stawić czoło.
1. Pamiętaj o dokumentach
Otwarte granice Unii Europejskiej przyzwyczaiły nas do jeżdżenia bez paszportu, jednak dowód zawsze warto mieć przy sobie. Przyda się on w razie przypadkowych kontroli, podczas wchodzenia, do niektórych miejsc oraz przy ewentualnej konieczności skorzystania z usług medycznych. W przypadku wyjazdu poza Europę należy zawczasu zorientować się jakie dokumenty będą potrzebne – paszport to zazwyczaj konieczność, ale może być niezbędna również wiza, której otrzymanie nie jest kwestią dwóch dni, lecz znacznie dłuższego czasu. Nie trzeba się tym kłopotać tylko wtedy, gdy wyjazd jest organizowany przez biuro turystyczne.
2. Spakuj się rozsądnie
Dobry turysta powinien pamiętać także o rozsądnym pakowaniu się, dostosowanym do wyjazdu. Walizka przydaje się na wyprawy, w czasie których nocuje się w hotelu i nie wyprawia poza niego, natomiast plecak będzie lepszy na wczasy połączone z chodzeniem po górach, pod namiotem, w kontakcie z naturą.
Podczas pakowania najważniejsze jest zapewnienie sobie zmiany bielizny codziennie, posiadanie dodatkowych bluzek oraz egzemplarzy ciepłej odzieży oraz butów. Wakacyjna pogoda bywa zdradliwa i wzięcie tylko koszulek na ramiączkach i szortów może skończyć się przemarznięciem. Sweter, kurtka oraz adidasy to niezbędne rzeczy każdego podróżnika.
3. Mapa na wyjazd
GPS albo telefon z GPSem to wygoda, ponieważ ma się pod ręką aktualne mapy i trasy. Jeżeli wybierasz się na wyprawę w góry, nad jeziora, do lasu i myślisz nad długimi wędrówkami weź także tradycyjna mapę. Nie jest to przeżytek. Telefon szybko się rozładuje i GPS nie będzie przydatny, a mapa papierowa pozwoli odnaleźć główną drogę albo najbliższą miejscowość na nocleg.
4. Poznaj lokalne zwyczaje
Zdanie: co kraj to obyczaj, to nie puste słowa. Nie można jechać za granicę i oczekiwać, że wszyscy będą zachowywać się tak, jak w domu. Każda kultura jest inna, więc dla własnego bezpieczeństwa i komfortu warto przed wyjazdem przeczytać z czym można się spotkać. Dzięki temu pewne zachowania, gesty nie będą dziwić. Chodzenie cały czas ze zdumioną miną, wpatrywanie się bezczelnie w innych nie byłoby grzeczne.
5. Poznaj lokalne powitanie
Tak, jak warto poznać zwyczaje kraju, który chce się odwiedzić, warto poznać kilka słów w lokalnym języku. Wystarczą podstawowe zwroty: dzień dobry, do widzenia, przepraszam, dziękuję, proszę. Wszystkie badania oraz doświadczenie setek turystów pokazują, że zwrócenie się do mieszkańców danego kraju w ich języku pozwala przychylnie nastawić rodzimych mieszkańców do siebie i szybciej uzyskać pomoc, np. wskazanie drogi.
6. Kultura podczas wyjazdu
Wyjeżdżając trzeba pamiętać o zachowaniu kultury osobistej, w końcu reprezentuje się nie tylko siebie, ale swój kraj. Roszczeniowa postawa, oczekiwanie, że wszyscy wokół będą ci usługiwać, przeklinanie, głośne zachowanie, upijanie się są źle widziane w każdym miejscu na świecie i źle świadczą o tobie. Bycie turystą nie oznacza, że można wszystko. Jest się tylko gościem w danym kraju i jak gość trzeba się odnosić do gospodarzy, czyli z szacunkiem oraz wdzięcznością za miłe przyjęcie.
7. Napiwki za granicą
W Polsce dawanie napiwków nie jest rozpowszechnione, można je dać, lecz nikt się nie oburzy jeżeli ich zabraknie. Jednak poza granicami kraju może być różnie i warto o tym pamiętać. W Stanach Zjednoczonych są one wymagane, we Francji i Wielkiej Brytanii można je pozostawić, ale nie ma określonej wysokości. W Czachach tzw. dodatek za obsługę jest doliczony do rachunku, którego końcowa suma może zaskoczyć, natomiast w Azji napiwki bywają wręcz obrazą dla obsługi, dlatego nie należy pozostawiać ich kelnerom wbrew ich woli.
8. Sposób jedzenia za granicą
Różnice kulturalne występują nie tylko w zachowaniu, ale i w sposobie spożywania posiłków. Co prawda turyści mają margines błędu i nikt nie oczekuje od nich, żeby jedli jak tubylcy, jednak jeśli chce się spróbować trzeba dostosować się do lokalnych zwyczajów. Jest to szczególnie trudne w krajach azjatyckich, gdzie w użyciu są pałeczki, a wydawanie dźwięków przy jedzeniu nikogo nie oburza. Aby nie popełnić błędu i wiedzieć, jak się zachować dobrze jest poznać zwyczaje jedzeniowe jeszcze przed wyjazdem.
9. Różnorodne gesty za granicą
Mawia się, że język ciała jest uniwersalny, lecz to nie do końca prawda. Są gesty, które choć znane wszędzie mają różne znaczenie. Warto o tym wiedzieć, aby nie popaść w kłopoty gdyż uniesiony kciuk w górę czy popularny znak „peace” nie zawsze oznaczają pozytywne rzeczy, kiwanie głową na polskie „tak” nie zawsze oznacza zgodę, a na „nie” zaprzeczenie.
10. Bezpieczna waluta
Posiadanie waluty kraju, do którego się wyjeżdża to konieczność, jednak przydadzą się także inne waluty, szczególnie dolary. W Europie można poprzestać na euro, jednak do Ameryki Południowej lub do Azji poza lokalnymi pieniędzmi dobrze jest zabrać trochę dolarów, które mają korzystniejszy przelicznik.
Przeczytaj także:
Jak uniknąć problemów żołądkowych w wakacje?
Jak zorganizować wakacje dla dzieci?
Wakacje i prawa konsumenta