Problemy z zasypianiem dotyczą coraz większej ilości osób. Codzienność, nawet męcząca, nie oznacza że zaśnie się w mgnieniu oka. Często położenie się do łóżka kończy się przewracaniem z boku na bok, jeszcze bardziej męczącym. Jedynym wyjściem jest znalezienie sposobu na szybkie zapadnięcie w sen.
Przeczytaj także: Jak odzyskać energię w ciągu dnia?
Wypij mleko
Nie tylko dzieci powinny napić się przed snem mleka. Na dobre spanie, na rozgrzanie przyda się ono również dorosłym. Aby miało swoją usypiającą moc powinno być ciepłe, lecz niekoniecznie musi być wrzątkiem. Można dodać do niego 1 łyżeczkę miodu, wymieszać, a następnie wypić na 15 minut przed położeniem się do łóżka. Dzięki wewnętrznemu rozgrzaniu oraz ukojeniu jakie przynosi mleko zaśnięcie będzie znacznie łatwiejsze.
Pij herbatki ziołowe
Jeśli nie jesteś wielbicielem mleka, a masz problemy z zasypianiem możesz zainwestować w herbatki ziołowe. Rumianek, mięta, mieszanki ziołowe, herbatka lipowa, wszystkie one mają działanie uspokajające. Wystarczy zalać je ciepłą wodą, zaparzyć 3-4 minuty, a następnie popijać na 30 minut przez sen. Dzięki nim zniknie napięcie nerwowe, uspokoi się układ pokarmowy i nerwowy, co sprawi że zaśnięcie będzie kwestią minut, a nie godziny.
Dowiedz się więcej o korzystnym wpływie na sen melisy.
Wywietrz sypialnię
Zaśnięcie w dusznym, zakurzonym pokoju jest znacznie utrudnione, dlatego niezależnie od pory roku na 30 minut przed snem trzeba otworzyć okno. Powietrze w pokoju będzie świeże, przyjemne, a to sprawi, że zasypianie będzie przyjemnością zamiast przykrą koniecznością.
Przeczytaj także: jakie kwiaty najlepiej wybrać do sypialni, aby lepiej spać.
Ćwicz na sen
Kluczem do spokojnego zasypiania jest dotlenienie organizmu. Poza wywietrzeniem pokoju mogą pomóc w tym ćwiczenia. Nie powinny być jednak ciężkie, męcząc, niczym porządny trening na siłowni. Chodzi jedynie o dotlenienie organizmu oraz wyciszenie ciała, a w tym sprawdzą się ćwiczenia rozciągające oraz pozycje z jogi. Najlepiej wykonać je na 30 minut przed snem, a potem oczyścić ciało pod prysznicem, przebrać się w wygodną piżamę i położyć pod kołdrę.
Wyłącz elektronikę
Niebieskie światło rzucane przez nowoczesne sprzęty elektroniczne utrudnia spanie, nadmiernie pobudzając. W związku z tym należy wyłączyć komputer i w miarę możliwości trzymać go w innym pomieszczeniu. Dodatkowo nie jest zalecane wpatrywanie się w telefon tuż przed snem, sprawdzanie stron internetowych, aplikacji, gdyż to dodatkowo rozbudza. Najlepiej komórkę i tablet wyłączyć całkiem, aby nie kusiły.
Pamiętaj o zdrowej diecie
Nie bez znaczenia jest dieta, w ciągu dnia i przed snem. Zdrowa, pełna witamin i zbilansowana pomaga w spokojnym zaśnięciu, jednak najważniejsze jest nie przejadanie się w czasie kolacji. Należy zjeść coś lekkiego, nie obciążającego żołądka. Tłuste potrawy, smażone dodatki sprawią, że układ pokarmowy zacznie je trawić, będzie ciężki, a to może przyczynić się do nocnego bólu brzucha oraz wywołać ciężkie sny, które będą wyrywały ze snu nie pozwalając wypocząć.
Oddaj się lekturze
W zasypianiu pomagają również lektury, jednak nie byle jakie. Czytanie horrorów, kryminałów, ciężkich lektur nie uspokoi umysłu, ale dodatkowo go rozbudzi. Lepiej przeczytać kilka stron przyjemnej, niewymagającej książki, która posiada pozytywne przesłanie. Zdarza się, że już po kilku wersach oczy same się zamkną do spokojnego snu.
Uspokajająca muzyka
Przyzwyczajenie współczesnego człowieka do dźwięków skutkuje tym, że zaśnięcie w całkowitej ciszy bywa niemożliwe. Jest za cicho, co budzi niepokój. W takiej sytuacji najlepiej włączyć sobie relaksacyjną muzykę albo nagrania szumu, które imitują delikatne nocne dźwięki. Można je ustawić w taki sposób, żeby wyłączyły się w pewnym momencie, gdy już będziesz smacznie spać.
Kąpiel relaksacyjna
Nic tak nie rozgrzewa i nie relaksuje, jak gorąca kąpiel. Na 20-30 minut przed snem dobrze jest poleżeć w wannie pełnej ciepłej wody, pachnącego płynu do kąpieli albo olejków eterycznych. Ciało rozluźni się, stanie się senne, a wtedy po położeniu się do łóżka sen nadejdzie bez przeszkód.
Sypialnia tylko do snu
Specjaliści od badania snu zalecają, żeby sypialnia była tylko pokojem do spania. Praca, oglądanie telewizji oraz inne rzeczy nie powinny mieć do niej wstępu. Dzięki temu znalezienie się w łóżku będzie kojarzone jedynie z wypoczynkiem, a nie z pracą która czeka na sąsiednim biurku. Pozwoli to na odprężenie, a ono jest podstawą zasypiania.