Jak piec biszkopt?
Tortownicę, w której ma być pieczony biszkopt, przed wlaniem ciasta należy natłuścić oraz wysypać bułką tartą. Porada ta dotyczy jednak tylko spodu. Boków tortownicy nie wolno natłuszczać, gdyż w trakcie pieczenia ciasto odejdzie od nich, a pośrodku biszkoptu utworzy się niepotrzebne wybrzuszenie.
Ile ciasta biszkoptowego powinno być w formie?
Piekąc biszkopt, najlepiej posłużyć się formą takiej wielkości, by po wlaniu przygotowana masa sięgała do połowy, a najwyżej do 2/3 jej wysokości. Z wypełnionej po brzegi formy ciasto z pewnością wypłynie.
Jak zrobić dobrze wyrośnięty biszkopt?
Ciasto biszkoptowe lepiej wyrośnie, jeśli do składników doda się kilka kropli soku z cytryny lub octu, a także 1-2 łyżki wody. Kwas i wodę (nieprzegotowaną) należy wlewać do ucieranych na zimno żółtek.
Gorący piekarnik do pieczenia
Biszkopt może się nie udać, jeśli ciasto zbyt późno trafi do piekarnika lub piekarnik nie będzie dostatecznie nagrzany. Dlatego najlepiej włączyć go zaraz po utarciu masy z żółtek, a tuż przed ubijaniem piany. Po połączeniu wszystkich składników biszkopt będzie można od razu wstawić do piekarnika. Należy jednak robić to ostrożnie, bez potrząsania ciastem.
Jaka jest najlepsza temperatura pieczenia biszkoptu?
Ciasto biszkoptowe wymaga zmiany temperatury podczas pieczenia. Początkowo powinna ona wynosić 160 st. Gdy ciasto podrośnie, należy zwiększyć temperaturę do 200-220 st. Dzięki temu zabiegowi jest większa szansa, że biszkopt wyrośnie i nie opadnie.
Jak długo piec ciasto biszkoptowe?
To, jak długo ciasto będzie się piekło, zależy od rodzaju biszkoptu oraz jego masy. Biszkopt w małej i płaskiej formie będzie gotowy już po 20 minutach. Ciasto w dużej blasze lub tortownicy trzeba piec od 45 do 60 minut.
Sprawdzanie przed wyjęciem
W gazowych piekarnikach nie zawsze można idealnie ustawić temperaturę pieczenia, dlatego przed wyjęciem biszkoptu warto sprawdzić, czy jest już gotowy. Najlepiej zrobić to na 5-10 min przed końcem pieczenia (zapobiegnie to przypaleniu się ciasta) za pomocą patyczka. Jeśli po zanurzeniu w cieście będzie on suchy, biszkopt jest gotowy. Gdy jednak ciasto lekko oblepi patyczek, należy je piec dalej.
Studzenie w formie
Biszkopt po wyjęciu z piekarnika powinien pozostać w formie, aż ostygnie. Nie dotyczy to jednak rolady, którą zwija się na ciepło.
Koniecznie przeczytaj:– Sprawdzony przepis na ciasto biszkoptowe
– Jak zrobić biszkopt?
– Biszkopt – przepisy i porady na udany wypiek